Většina zraněných byla ošetřena po lehčích až těžkých zásazích úlomky munice, 11 bylo propuštěno do domácího ošetření, uvedlo regionální ministerstvo zdravotnictví.

V sekci továrny, sloužící ke skladování výbušnin a munice, vypukl po explozích silný požár, který zachvátil plochu 100 metrů čtverečních a rozšířil se i na sousední budovu, uvedla agentura TASS. Ruská média zveřejnila záběry hustého dýmu nad areálem závodu Kristall.

Dým stoupající z místa explozí je vidět kilometry daleko.

Dým stoupající z místa explozí je vidět kilometry daleko.

FOTO: Profimedia.cz

Gubernátor Nižegorodské oblasti Gleb Nikitin zřídil mimořádný štáb, na místo neštěstí vyjely záchranné složky. Příčina explozí není zatím známa. Zdroj agentury TASS řekl, že nepominula hrozba dalších výbuchů. Evakuace obyvatel z okolí závodu ale není podle operačního štábu potřebná, protože nehrozí toxické znečištění vzduchu v důsledku explozí.

Státní vědecko-výzkumný ústav Kristall byl zprovozněn v 50. letech minulého století. Specializuje se na vývoj výbušných látek, testování, přepravu a použití trhavin, informoval TASS. Podle ruských médií se v závodě vyrábějí trhaviny pro vojenské i civilní použití. Od roku 2011 je Kristall součástí státního strojírenského a zbrojního konglomerátu Rostec, na který se vztahují sankce uvalené Západem na Rusko kvůli jeho politice vůči Ukrajině.