Dariusz S. policii tvrdil, že ozbrojený vrah se do VIP prostor a na jeviště během vrcholu akce dostal bez kontroly, protože se prokázal propustkou pro média. Vyšetřování však prokázalo, že to není pravda.

BEZ KOMENTÁŘE: Se zavražděným starostou Gdaňsku se rozloučily tisíce Poláků

Tryzna za primátora Gdaňsku Pawla Adamowicze

FOTO: Reuters

„Z televizního záznamu i z výpovědí svědků vyplynulo, že Stefan W. neměl žádnou falešnou ani originální propustku pro novináře, zato měl u sebe přes 15 centimetrů dlouhý vojenský nůž. Šéf bezpečnostní služby chtěl svou lživou výpovědí zakrýt hrubé nedostatky, jichž se padesátičlenná ochranka dopustila při kontrole této akce s tragickým koncem,“ sdělila v pondělí Grazyna Wawrinuková z městské prokuratury v Gdaňsku s tím, že šéf ochranky přemlouval k falešným výpovědím i své podřízené.

Útočník zcela vlevo s nožem v ruce se dostal na pódium.

Útočník Stefan W. (zcela vlevo s nožem v ruce) se dostal na pódium.

FOTO: Anna Rezulak, ČTK/AP

Nejen útočníkova matka upozorňovala policii, že Stefan W. se chová agresivně a chystá se spáchat něco mimořádně nebezpečného. [celá zpráva]

Tobiasz L. podle deníku SuperExpress po propuštění Stefana W. z vězení na svobodu třikrát podal na policii oznámení, že mu hrozil smrtí, vymlátil mu okna v bytě apod. „Vymyslel si, že mohu za jeho pět a půl roku za mřížemi,“ informoval policii Tobiasz L., před uvězněním Stefana W., jeho dlouholetý známý.