„Na to, že (Zeman) vyznamenání uděluje pouze lidem, kteří mají podobné názory jako on, si v Praze už skoro zvykli. Tentokrát některé zástupce opozice v parlamentu a další politické protivníky, které nemůže vystát, na slavnostní akt na Hradě vůbec nepozval,” napsal server BR.

V této souvislosti ocitoval výrok hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, že nejde o diskriminaci, ale „o mimořádně zdvořilou laskavost”. To přišlo podle BR i jindy rozhádanému parlamentu příliš, a poslal proto na Hrad dopis, v němž žádá o zjednání nápravy.

ČTĚTE TAKÉ:
Zeman: Na Hrad nezvu ty, kteří pozvání už jednou odmítli
Je to svátek nás všech, reagoval šéf Sněmovny na mimořádně zdvořilou laskavost Hradu
Hrad nepozval ani nejvyššího žalobce Zemana, který před rokem odmítl schůzku s prezidentem  
Čunek, Půta nebo Vokřál nedostali pozvánku na Hrad  

Server citoval i výrok rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka: „Prezident Zeman politizoval oslavy, zejména výběrem oceněných.“

Přesto podle stanice vstoupí oslavy do historie a oslavy oslní občany.

Focus: Češi jsou hrdí na demokratickou tradici

Stému výročí založení Československa věnuje server magazínu Focus, podle něhož byla první československá republika jedinou demokracií vzešlou z první světové války, která po nějakou dobu vydržela, než ji zvenku zničil nacistický vůdce Adolf Hitler.

„Na tuto demokratickou tradici jsou ještě dnes hrdí lidé v České republice, která se chápe jako nástupnická země,” konstatuje Focus, podle něhož se na první republice dá dobře pozorovat, za jakých podmínek se demokracie dobře rozvíjejí, a za jakých mohou ztroskotat.

K demokratickému rozvoji Československa podle Focusu přispělo například i dobré diplomatické zakotvení země, její silný průmysl nebo moderní elity.

ČR není stejná jako další země V4

O českém prezidentovi psal i německý list Süddeutsche Zeitung, který zdůraznil, že se česká vláda liší hodně třeba od maďarské.

„Prezident Miloš Zeman je sice také vášnivý populista a vládnoucí miliardář Andrej Babiš v nejlepším případě Evropan z pragmatických důvodů, přesto je vláda v Praze daleko vzdálená národnostním tónům Viktora Orbána v Maďarsku nebo zápalu Poláka Jaroslawa Kaczyńského, s nímž ničí nezávislou justici,” konstatuje nejčtenější německý seriózní deník. Země Visegrádu - tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko - totiž nejsou jednolitou skupinou.

List rovněž vyjadřuje přesvědčení, že by Německo mělo brát vážně i menší země ve střední a východní Evropě, nejen Polsko. „V Evropě všichni hledí na Německo. Je načase, aby se Němci někdy podívali zpět,” míní deník, podle něhož je dobře, že Prahu v pátek alespoň krátce u příležitosti 100. výročí založení Československa navštívila německá kancléřka Angela Merkelová.