Posselt Merkelové poděkoval za to, že ve svém středečním projevu při vzpomínce na oběti vysídlení poválečný odsun jednoznačně odsoudila. Zároveň kritizoval reakci českých politiků. [celá zpráva]

ČTĚTE TAKÉ
Pro vyhnání Němců po válce není ospravedlnění, řekla Merkelová
REAKCE Neospravedlnitelný odsun Němců? Výrok Merkelové vytočil Zemana i Babiše
KOMENTÁŘ Kulidakis: Německu je potřeba zase ukázat mantinely

„Část českého establishmentu se nachází na skluzavce do komunistické minulosti. Vyhánění je základním porušením lidských práv a žádný demokrat jej nesmí zlehčovat, nebo dokonce ospravedlňovat. Kdo smýšlí tak jako kritici Merkelové, propásne cestu ke svobodné a k lidské Evropě, která překoná nacionalismus,“ uvedl.

Merkelová se k tématu, které dlouho zatěžovalo česko-německé vztahy, vrátila při příležitosti Světového dne uprchlíků. „Vyhnání a útěk Němců byly především bezprostředním následkem Němci započaté druhé světové války a nevýslovných zločinů nacionálněsocialistické diktatury,“ řekla. „To ale nemění nic na tom, že pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění,“ zdůraznila zároveň.

Vytočení čeští politici

Na české politické scéně slova německé kancléřky vyvolala rychlou reakci. Prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího uvedl, že s nimi „hluboce nesouhlasí“. Premiér Andrej Babiš zase novinářům řekl, že výrok Merkelové je nepřijatelný a jitří staré rány. [celá zpráva]

Jenom z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři milióny Němců, z nichž se velká část postavila na stranu nacistického režimu. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15 až 30 tisíc Němců.

Česko se ke své zodpovědnosti za odsun přihlásilo v česko-německé deklaraci z roku 1997. „Česká strana lituje, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny,“ píše se mimo jiné v deklaraci.