Hlavní obsah

EU jedná o evropském rozpočtu a dotacích

Brusel

Nejvyšší představitelé zemí EU jednají v pátek v Bruselu o budoucí podobě rozpočtu sedmadvacítky po roce 2020. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se před zahájením summitu vyslovil pro zvýšení příspěvků. Český premiér Andrej Babiš zdůraznil, že souhlasí se stanovením podmínek pro čerpání peněz, ale hlavním problémem je podle něj migrace.

Foto: Jakub Dospiva, ČTK

Český premiér v demisi Andrej Babiš hovoří s novináři na neformálním summitu EU 23. února 2018 v Bruselu

Článek

„Myslím, že pokud chceme mít nové politiky a nemůžeme redukovat ty staré, tak země budou muset platit víc,” podotkl Juncker při příchodu na summit. Právě jeho Evropská komise chce počátkem května, také na základě dnešní premiérské a prezidentské debaty, představit první návrh podoby unijních financí pro roky 2021 až 2027.

Foto: Geert Vanden Wijngaert, ČTK/AP

Francouzský prezident Emmanuel Macron (vlevo) hovoří s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem (uprostřed)

Britský odchod z Unie na jaře 2019 bude znamenat každoroční propad příjmů rozpočtu možná až o 13 miliard eur (325 miliard Kč), který - jak už dříve upozornil komisař pro rozpočet Günther Oettinger - nepůjde „zalepit” jen úsporami.

Unie chce přitom udržet či co nejméně snižovat tradiční výdaje, jako jsou společná zemědělská politika či strukturální fondy. Navíc se hodlá soustředit i na „nové výzvy”, tedy řešení migrační problematiky, na lepší ochranu vnější hranice či společnou obrannou politiku.

Babiš s navýšením souhlasí

Babiš k možnému navýšení rozpočtu řekl, že je možné se o tom bavit, na zvýšení rozpočtu je připraven i slovenský premiér Robert Fico. Český premiér v demisi po příchodu na summit novinářům řekl, že Česká republika si chce sama rozhodovat o čerpání z kohezních fondů. Souhlasí s tím, že na počátku musí být stanoveny podmínky čerpání, ale poté by využívání fondů mělo být věcí Prahy, „o to více, že těch peněz bude stále méně a rozdíl mezi příjmem a výdajem nebude zase až tak veliký”. Prohlásil také, že s podmíněním peněz z unijních fondů stavem právního státu nemá problém.

Čistí plátci, tedy země, které do rozpočtu EU odvedou více, než z něj mohou vyčerpat, ale zvýšení rozpočtu odmítají. Nizozemský premiér Mark Rutte řekl, že udělá vše, co bude v jeho silách, aby možnému zvýšení odvodů do rozpočtu zabránil. Podobný názor zastává i jeho dánský protějšek Lars Lökke Rasmussen. „Vycházíme z toho, že musíme udržet rozpočet do jednoho procenta hrubého národního produktu,” řekl Rasmussen.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz požaduje v budoucím unijním rozpočtu výdajové škrty. „Chceme silnou Evropskou unii a zároveň chceme Evropskou unii, která je šetrná a která se snaží zeštíhlit tam, kde je to možné,” řekl šéf rakouské vlády s tím, že si nepřeje neustále zvyšovat břímě na čisté plátce. „Čistí plátci již nyní mají velmi vysoké příspěvky,” dodal.

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Litevská prezidenta Dalia Grybauskaitéová

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová zdůraznila, že rozhodnutí o velikosti budoucího víceletého rozpočtu bude politickou záležitostí: „Je třeba rozhodnout, zda zvýšit příspěvky a najít nové zdroje, nebo omezit některé starší programy.”

Reklama

Výběr článků

Načítám