Strany tak po sondovacích rozhovorech mohou zahájit závazná jednání. Pokud SPD a CDU/CSU dospějí k dohodě, bude ji ještě muset schválit vnitrostranické referendum sociálních demokratů. Jeho výsledek je rovněž nejistý.

„Straníci přijali výsledek bez aplausu,” komentoval atmosféru sjezdu reportér týdeníku Die Zeit Ferdinand Otto.

Hlasy se musely ještě přepočítávat, protože žádná ze stran neměla jednoznačnou optickou většinu.

Delegáti na nedělním sněmu SPD v Bonnu hlasují o možném pokračování vyjednávání o velké koalici s CDU/CSU Angely Merkelové.

Delegáti na nedělním sněmu SPD v Bonnu hlasují o možném pokračování vyjednávání o velké koalici s CDU/CSU Angely Merkelové.

FOTO: Thilo Schmuelgen, Reuters

Těsné hlasování je výsledkem rostoucího odporu části členské základny proti pokračování velké koalice s křesťanskými demokraty kancléřky Merkelové. Ostře proti koalici se vyjadřovali zejména představitelé mládežnického křídla strany JuSos (Mladí socialisté).

Část straníků je s dohodou nespokojená

„Máme straníky, kteří jsou pro, i členy, kteří jsou proti. Mezi tím je mnoho členů, kteří se ještě nerozhodli,“ uvedl už v úterý rozhovoru pro rádio WDR2 šéf SPD ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko Michael Groschek.

Když minulý týden v pátek po celonočním jednání CDU/CSU a SPD překonaly rozdíly a uzavřely sondovací rozhovory, které v Německu tradičně předcházejí vlastnímu koaličnímu vyjednávání, zdálo se, že pokračování dosavadní velké koalice je na nejlepší cestě.

Ale zatímco v konzervativní unii s výsledky sondovacích rozhovorů zavládla spokojenost, v sociální demokracii se rychle začaly objevovat hlasy nespokojených, podle nichž SPD neprosadila dost ze svého programu.

Nespokojení místopředsedové

Již týden před sněmem se vyjádřila hned trojice místopředsedů – Malu Dreyerová, Ralf Stegner a Thorsten Schäfer-Gümbel – a v naprostém rozporu s obvyklými pravidly se domáhala „vylepšení výsledků“ sondáží SPD s konzervativním blokem CDU/CSU.

Zatím nejsilněji však dali nespokojenost najevo sociální demokraté v Sasku-Anhaltsku, kteří se na svém sjezdu většinou jednoho hlasu postavili proti pokračování velké koalice, a předsednictvo berlínské SPD, které učinilo podobný krok. Pro koaliční rozhovory CDU/CSU a SPD se zatím vyslovili jen sociální demokraté v Braniborsku.

Vyjednávání o nové vládě v Německu po loňských zářijových parlamentních volbách prošla dvěma hlavními fázemi. Nejprve v listopadu ztroskotala jednání o takzvané „jamajské koalici” mezi vítězným konzervativním blokem CDU/CSU, liberální FDP a a Zelenými. Následně začali s vítězem voleb jednat sociální demokraté (SPD).