„V oknech se začali objevovat lidé, kteří řvali a zběsile bouchali. Okna byla lehce pootevřená, jedna žena gestikulovala, že hodí své dítě dolů, jestli ho někdo chytne. Nějaký džentlmen to udělal. Běžel a dítě dokázal chytit,“ řekla listu The Daily Mail svědkyně Samira Lamraniová s tím, že dítě padalo z desátého nebo devátého patra.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Požár obytné výškové budovy v Londýně

Chytat dospělé ale možné nebylo. „Viděla jsem lidi bouchat a křičet ze všech úhlů. My dole jsme je ujišťovali, že jsme udělali, co jsme mohli, že jsme zavolali na tísňovou linku. Ale samozřejmě se jim ve tvářích zračila smrt,“ dodává Lamraniová. Když mluvila s novináři, zhroutila se v slzách. Po chvíli ale pokračovala.

„Dcera přítele viděla dospělého, který se pokusil vyrobit improvizovaný padák a skočil dolů. Čím víc jsem koukala nahoru, tím víc lidí jsem viděla. Byla tam nekonečná spousta lidí.“

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Požár budovy v Londýně

„Je neuvěřitelné, že jsme přežili. Zůstalo tam tolik lidí. Volali nám přátelé a kamarádi a říkali, že jsou stále uvězněni uvnitř,“ řekl další svědek Mahad Egal. Také on se při rozhovoru s reportérkou BBC zhroutil.

„Byly tam oběti. Někteří z našich přátel, z naší rodiny, našich sousedů. Je to srdcervoucí. Opravdu je. Nedovedete si to představit. Lidé skákali z oken. Viděl jsem muže, který vyhodil své dvě děti. Mohu se jen modlit,“ dodal Mahad Egal.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Co spustilo ohnivé peklo v Londýně? Obyvatelé mluví o vadné lednici

Oheň se rozšířil tak rychle, že byli bezmocní i hasiči, policisté a záchranáři, kteří uvězněným lidem přispěchali na pomoc. „Nemohli se dostat dovnitř. Nemohli dělat nic. Říkali lidem, že pro ně přijdou. Ale rychle se to dramatizovalo. Během patnácti minut to začalo celé hořet. V oknech ale stále byli lidé. Bylo vidět, jak plameny zahlcují poslední místnosti, ve kterých se ukrývali,“ líčil ještě Egal, jenž z ohnivého pekla vyvázl.

Požár v 24patrové budově vypukl v noci na středu hodinu po půlnoci. Zemřelo nejméně 12 lidí, skutečné číslo ale může být mnohem vyšší, upozorňuje policie. Desítky lidí jsou zraněné, někteří kriticky.