Hlavní obsah

Německo zrušilo trestný čin hanobení zahraničního majestátu, který využil Erdogan

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Berlín

Německo zrušilo trestný čin hanobení zahraničního majestátu. Příslušný návrh schválil v noci na pátek Spolkový sněm. Paragraf, který podle německé vlády nepatří do 21. století, využil loni turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k žalobě na německého satirika Jana Böhmermanna.

Foto: Murad Sezer, Reuters

Turecký prezident Recep Erdogan

Článek

"Myšlenka 'urážky majestátu' pochází z dávno minulé epochy, nepatří už do našeho trestního práva," řekl nedávno ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD). Nařízení podle něj bylo zastaralé a nadbytečné.

Příslušný paragraf 103 trestního zákoníku dlouhá léta nikdo nevyužil. Až loni tak učinil turecký prezident vůči Böhmermannovi, jenž ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta jako člověka, který porušuje lidská práva, a také jako někoho, kdo provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno. Německý komik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody slova a tisku v Turecku.

Erdogan si to nenechal líbit a satirika zažaloval. Trestní stíhání Böhmermanna, které justice později zastavila, umožnil souhlas německé vlády, která si za to vysloužila velkou kritiku. Už tehdy se řada členů německého kabinetu shodovala na tom, že je třeba příslušný paragraf zrušit.

Hlava státu jako každý jiný občan

Zahraniční představitelé budou mít i po změně zákona možnost bránit se u německých soudů urážkám, nebudou už ale ve zvláštním postavení. Zatímco dosud za jejich urážku hrozil trest ve výši až tří let odnětí svobody, výjimečně pak až pěti let, nově bude trestem peněžitá pokuta nebo maximálně rok vězení.

"Urážka hlav států je a zůstává trestná - ale nikoliv více, nebo méně než urážka každého jiného člověka," poznamenal k tomu ministr Maas.

Reklama

Výběr článků

Načítám