Zmíněná suma ale neobsahuje výdaje na ekonomickou integraci žadatelů o azyl, jako například další vzdělávání či rekvalifikační kursy, a nejsou v ní započítány ani náklady na deportace odmítnutých žadatelů o azyl.

Tíhu péče o migranty nesou na svých bedrech města a obce, které proto žádají vlády jednotlivých spolkových zemí o větší podporu. „Mnohá města dostávají jen zlomek z peněz, které spolkovým zemím posílá na integraci uprchlíků centrální vláda,“ upozornila starostka Ludwigshafenu a předsedkyně Německého svazu měst Eva Lohseová.

Jako příklad uvedla své město, kterému prý zemská vláda uhradila jen polovinu všech nákladů spojených s péčí o migranty. Lohseová připomněla, že jen úprava hal pro ubytování migrantů byla velmi nákladná. „To nám ale nebylo proplaceno,“ řekla Lohseová.

Německé úřady letos očekávají, že do země přijde nanejvýš 300 tisíc migrantů, což je necelá třetina loňského počtu, uvedl Frank-Juergen Wiese, šéf spolkového úřadu pro migraci. Loni podle něho přišel do země méně než milión běženců a ekonomických uprchlíků. Dosud se udával počet 1,1 miliónu migrantů. [celá zpráva]