Voliči měli na výběr mezi někdejším velitelem bulharského letectva Radevem, který kandidoval jako nezávislý s podporou opozičních socialistů, a předsedkyní parlamentu, vládní kandidátkou Ceckou Cačevovou. Oba uchazeči postoupili z prvého kola, které se konalo před týdnem.

Prohra původně favorizované Cačevová by mohla vést k demisi či pádu menšinové vlády konzervativního premiéra Bojka Borisova.

Borisov, který je u moci od října 2014, dnes potvrdil záměr, že v případě prohry původně favorizované Cačevové odstoupí, což by mohlo vést k předčasným parlamentním volbám.

"Je na lidech, aby rozhodli. Pokud si přejí politickou krizi, budou ji mít," prohlásil během hlasování v hlavním městě. Dříve vybízel voliče, aby se zmobilizovali proti "rudému generálovi". Po jeho vítězství premiér novinářům řekl, že podá demisi "v první pracovní den parlamentu", tedy v pondělí, anebo v úterý.

"Hlavní závěr zní, že naděje a touha po změně vyhrály nad strachem, který se Borisov snažil vyvolat," prohlásil předák socialistů Željo Bojčev. "Demokracie dnes porazila apatii a strach," řekl v televizi třiapadesátiletý Radev.

Pravomoci prezidenta jsou podle bulharské ústavy značně omezené a hlava státu plní především reprezentativní funkci. Prezident nicméně může ovlivňovat postoj veřejnosti a vetovat zákony.