„Není žádná indicie, že by se měl (podezřelý) pohybovat na území České republiky, nicméně vzhledem k tomu, že se Saskem sousedíme, obrátili se na nás," řekl mluvčí krajské policie v Ústí nad Labem Daniel Vítek.

Německá policie zahájila rozsáhlou operací v Saské Kamenici v sobotu ráno na základě tipu od kontrarozvědky. Německý úřad na ochranu ústavy BfV muže ale delší dobu sledoval. Část města byla uzavřena a policisté vyzvali obyvatele, aby nevycházeli ven.

Policie provedla u jednoho bytu na sídlišti Fritze Heckerta na místě řízenou explozi, aby se dostala dovnitř. Muž, kterého chtěla zadržet, však v něm nebyl. Bylo v něm ale nalezeno několik set gramů výbušniny, která je brizantnější než TNT, řekl mluvčí policie Tom Bernhardt CNN.

Džábir al-Bakr na snímku saské zemské policie

Džábir al-Bakr na snímku saské zemské policie

FOTO: LKA Sachsen

Po nálezu výbušnin stoupl počet evakuovaných na osmdesát. Zůstávají v hotelích nebo u příbuzných a známých.

Policisté při zásahu v Saské Kamenici

Policisté při zásahu v Saské Kamenici

FOTO: ČTK/AP

Kvůli nálezu podezřelého zavazadla bylo uzavřeno hlavní nádraží v Saské Kamenici. Ve městě byly zadrženy tři osoby, které byly s podezřelým ve styku, uvedl Der Spiegel.

Kvůli pokračujícímu pátrání policie požádala obyvatele, aby nezveřejňovali na Facebooku a Twitteru fotografie ze zásahu.

Hon na Syřana zatím bez úspěchu

Nadále pokračuje rozsáhlá akce s cílem dopadnout podezřelého, uvedla na Twitteru večer policie: „Pátrání po podezřelém je v běhu. V tuto chvíli ale nevíme, kde se nachází ani co nese. Buďte opatrní.”

„Chceme je ho najít tak rychle, jak to jen půjde,” řekl už odpoledne mluvčí Bernhardt a dodal: „Musíme ho považovat za nebezpečnou osobu.” Není přitom jasné, zda je ozbrojen.

Sídliště v Saské Kamenici, kde zasahovala německá policie.

Sídliště v Saské Kamenici, kde zasahovala německá policie.

FOTO: Arno Burgi, ČTK/AP

K osobě Syřana Bernhardt uvedl, že je mu dvaadvacet let a pochází z venkovské oblasti u Damašku. Zatím není jasné, jak se Syřan do Německa dostal, zprávy, že šlo uprchlíka, se zatím nepodařilo potvrdit, napsal web týdeníku Focus.

Neověřené jsou i informace časopisu Der Spiegel, že Syřan plánoval útok na některé z německých letišť. Nasvědčuje tomu, že byla zvýšena bezpečnostní opatření na východoberlínském letišti Schönefeld. Bylo tam rozmístěno třicet policistů a nejezdí tam autobusy.

Mluvčí Bernhardt ale uvedl, že policie neví ”kdy, kde, jak a proč” chtěl zaútočit.