„Člověk nemusí být génius, aby neviděl, co se stalo. Mám své pochyby. Žena v blízkosti policie, která se nechce slunit, protože je celá zahalená, ale ani s sebou nemá slunečník,“ prohlásil například člen socialistické strany a zastupitel v radě regionu Île-de-France Julien Dray.

Nebyl jediný, kdo upozornil, že žena ležela osamocená na nepohodlné kamenité pláži a u sebe neměla vůbec nic, žádný slunečník, tašku nebo ručník.

„Ležela tam sama pod žhnoucím sluncem. Byla to funkční past, je to manipulace,“ přikyvuje politický editor televize France 2 Olivier Siou a dodal: „Lidé se nad těmi fotografiemi rozhořčují, ale nad tím, že jde o očividnou provokaci, to ne“.

Fotografie zachycující policisty na pláži v Nice, kteří donutili zahalenou ženu, aby se částečně vysvlékla. 

Dray pak upozornil na podezřelou přítomnost fotografa na místě, který incident zachytil už od chvíle, kdy se strážci zákona k ženě přibližují.

„Kdo vyslal na místo fotografa, aby pořídil snímky? A pro koho a za jakým účelem?“ uvedl Dray a upozornil na to, že se fotografie hned šířily po webu v oblasti Blízkého východu. Podle něj se nabízí otázka, jestli snímky nemají pomoci k šíření ideologie politického islámu.

Podobné výhrady vyjádřili například bývalý starosta města Nice Christian Estrosi nebo zakladatel magazínu o politice Printemps Républicain Laurent Bouvet.

Nic nezvyklého, myslí si úřady

Úřady ale takový výklad zpochybňují. Policie oznámila, že její příslušníci procházeli podél celé délky pláže a nic nenasvědčovalo tomu, že by jí byl vnucen nějak předem připravený scénář.

Mluvčí radnice k tomu dodal, že žena ve chvíli, kdy se k ní policisté přiblížili, spala. „Dokonce na sobě ani neměla burkiny, ale jen tuniku a pokrývku hlavy,” podotkl.

Mluvčí pařížské agentury Best Image pak uvedl, že snímky pořídil fotograf na volné noze a na pláži byl shodou okolností.

Burkiny zakázaly až tři desítky francouzských pobřežních měst. Důvodem je posílení bezpečnosti a potvrzení sekulárního charakteru společnosti. S vymáháním zákazů je ale přinejmenším dočasně konec - soudci Státní rady totiž v pátek platnost zákazu pozastavili. Definitivní verdikt teprve padne, ale dá se očekávat, že už jen potvrdí zrušení zákazu nošení burkin. [celá zpráva]

Zákaz vyvolává polemiky, do nichž se ochotně zapojují politici. K nekompromisnímu zákazu vyzval také exprezident Nicolas Sarkozy, který tento týden potvrdil, že bude znovu kandidovat na šéfa Elysejského paláce.