Podle bělehradského zpravodaje agentury MTI se na pochod se vydalo asi sto mladých mužů. Migranty na trase doprovází srbská policie.

V parku v centru Bělehradu nadále zůstává několik stovek migrantů. Část z nich začala hladovku na protest proti tomu, že je Maďarsko nechce pustit dál na Západ. „Nechápeme, proč Maďarsko uzavírá své hranice. Vždyť my nechceme zůstat v Maďarsku,“ řekl mladý muž z Afghánistánu maďarské veřejnoprávní televizi M1.

Někteří zahájili protestní hladovku

Někteří zahájili protestní hladovku.

FOTO: Marko Djurica, Reuters

Migranti v pasti

Do hlavního města Srbska přichází denně 200 až 300 migrantů především z Bulharska a Makedonie. Podle srbského ministra sociálních věcí Aleksandra Vulina se v zemi momentálně zdržuje asi 3000 migrantů. Tito lidé jsou v podstatě v pasti, protože Maďarsko pouští na své území jen 30 žadatelů o azyl denně přes tzv. tranzitní zóny.

Pokud migranti překročí srbsko-maďarské hranice ilegálně a maďarská policie je zadrží do osmi kilometrů za nimi, jsou okamžitě vráceni do Srbska.

Před tranzitními zónami se proto na srbské straně hromadí migranti. V provizorním stanovém táboře u srbské obce Horgoš je jich podle odhadů maďarské veřejnoprávní televize M1 asi 750 a v Subotici asi 500. Další se po vrácení do Srbska rozhodli vrátit až do Bělehradu.

„Vrátil jsem se do Bělehradu, když mě chytili i při pátém pokusu dostat se do Maďarska,“ řekl televizi M1 migrant z Pákistánu.