Záběry pořízené svědkem z balkónu přilehlého domu ukazují, jak ulicí před kamiónem prchali lidé. Následně z boku vůz předjel motocyklista, a jakmile se ocitl v úrovni řidičovy kabiny, rychle seskočil a hnal se k vozu. Neměl ale šanci ho zastavit, stejně jako další lidé a několik policistů, kteří běží za vozem. V tu chvíli se totiž už kamión rozjíždí velkou rychlostí a naráží do davu lidí.

Zatím nebylo oficiálně potvrzeno, zda bylo útočníků více. Na zmíněném videu je slyšet, jak se během jízdy ozývají zvuky podobné výstřelům, ale zřejmě to byl sváteční ohňostroj v dálce. Agentura AFP s odkazem na vyšetřovatele uvedla, že řidič byl ozbrojen pistolí a střílel z ní, než ho zlikvidovala policie.

Útočníkem byl podle policejního zdroje agentury AFP 31letý Francouz tuniského původu a patrně jednal bez komplice. Některé zdroje uvedly, že před tím, než byl zastřelen, křičel arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký), ale potvrzeno to není.

Útok, který úřady označily za teroristický, nepřežilo nejméně 84 lidí. Mezi stovkou zraněných je ale 18 lidí v kritickém stavu, takže počty obětí možná porostou.

Francouzská televize iTELE tlumočila výzvu nemocnic ve městě okolí, aby lidé darovali krev, které se nedostává.

Vyšetřovatelé u kamiónu útočníka s prostřeleným předním sklem

Vyšetřovatelé u kamiónu útočníka s prostříleným předním sklem

FOTO: ČTK/AP

Útok v Nice je jedním z nejhorších, jaké se v Evropě od roku 2000 udály, a druhým nejtragičtějším ve Francii. Více obětí – 129 – si vyžádaly už jen loňské útoky islámských teroristů v Paříži.

Články k pokusu o převrat v Turecku
Část turecké armády se pokusila o ozbrojený převrat
Erdogan: Byla to zrada, pučisté zaplatí vysokou cenu
Proč převrat v Turecku nevyšel
Erdogan čistí Turecko od „viru”. Pozatýkáno šest tisíc lidí
Turecké vojáky po neúspěšném převratu lynčovali v ulicích
Vydejte duchovního Gülena, vzkázal Erdogan do Washingtonu
Nejezděte do Ankary a Istanbulu. U moře buďte opatrní, vyzývá Čechy ministerstvo
Rozhodnutí o odletu do Turecka je na každém turistovi, tvrdí cestovky