„Sdělte mi tři dobré důvody, proč by měla být Británie součástí Evropy,“ vyzvala podle Laceyho královna přítomné. S kým Alžběta II. v onen večer stolovala, už britský deník nedoplnil.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

„Vznesla ten dotaz v kontextu obecné debaty. Zbožňuje upřímnou diskusi a tyhle typy dotazů létají kolem stolu jako pingpongový míček,“ prozradil Telegraphu o královně její životopisec.

Buckinghamský palác královniny výroky tradičně odmítl komentovat. „Nebudeme se vyjadřovat k soukromé konverzaci královny, která mohla a nemusela proběhnout. Královna je nad politikou a vždy zůstávala politicky neutrální. Po celých 64 let její vlády. A my jasně říkáme, že je setrvání v EU věcí britských občanů,“ prohlásil mluvčí Buckinghamského paláce.

Oficiální neutralita královny stále platí, v praxi to ale může být jinak. V případě skotského referenda o vystoupení ze Spojeného království v roce 2014 se totiž nechala slyšet, že doufá, že si Skoti své rozhodnutí „pečlivě promyslí“, přičemž věděla, že se její slova dostanou do médií.

Její výrok se do sdělovacích prostředků skutečně dostal a ostrovní komentátoři jej chápali jako výzvu, aby Skoti hlasovali proti odtržení od Británie, poznamenal Telegraph.