Jednačtyřicetiletou matku dvou dětí ve čtvrtek nedaleko její kanceláře v obci Birstall v hrabství West Yorkshire na severu Anglie napadl třiapadesátiletý Tommy Mair.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Z informací, které postupně přinášejí britská média, vyplývá, že použil brokovnici s upilovanou hlavní a lovecký nůž s asi třiceticentimetrovou čepelí.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři u místa napadení Coxové

Coxovou nejprve třikrát střelil, z toho jednou do hlavy, pak začal bodat a nakonec i kopat. Svědci tvrdí, že po útoku odešel z místa klidnou chůzí. Dopaden byl asi o kilometr dál.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Lidé uctívají památku Coxové. Zdroj: Reuters

Mair je samotář, nikdy neměl rodinu a nepřijímal ani žádné návštěvy. Podle sousedů ale působil přátelským dojmem a byl vždy ochoten pomoci. [celá zpráva]

Tommy Mair

Tommy Mair

FOTO: Profimedia.cz

Bratr útočníka Scott Mair potvrdil serveru The Telegraph, že měl Tommy Mair psychické potíže. Jedním dechem ale dodal, že podstupoval terapii a bral léky. Agresivní sklony podle něj nikdy neměl.

Poslankyně Jo Coxová

Poslankyně Jo Coxová

FOTO: Yui Mok, ČTK/AP

„Nemůžu uvěřit tomu, co se stalo. Můj bratr není násilník a o politiku se nezajímá. Ani nevím, koho volí. V minulosti trpěl duševními potížemi, ale dostalo se mu pomoci,” řekl Scott Mair.

„Když jsem slyšel, co se stalo, brečel jsem. Je mi jí a její rodiny tak líto,” dodal bratr útočníka.

Ačkoliv je Tommy Mair rodilý Skot, byl podle Telegraphu předplatitelem časopisu S. A. Patrots, který vydává White Rhino Club. To je organizace oslavující někdejší apartheid v Jižní Africe a kritizující snahy o vybudování multikulturní společnosti a expanzi islámu. Původní informace, že Mair při útoku provolával jméno britské krajně pravicové partaje Britain First, se zatím nepotvrdila.