Jeden ze dvou Severoafričanů ve věku 26 let byl viděn, jak lije hořlavinu na matraci a zapaluje ji, uvedla policie a státní zastupitelství. Druhý řekl ostatním a novinářům: „Museli jsme to udělat, aby se věci změnily.“ Ještě před požárem se objevilo varování, že se něco stane.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Ke krizi došlo v úterý v poledne, když se vydával oběd. Ten někteří muslimové neodmítli, přestože mají postní měsíc ramadán. Vadila jim ale nízká kvalita stravy. „V tomto směru hledáme motiv,“ řekl jeden z vyšetřovatelů.

Osm zadržených původně udalo falešný původ, vydávali se za Iráčany a Syřany. Je ale mezi nimi jeden Severoafričan už dříve stíhaný za krádeže a drogové delikty. Skupina byla častým zdrojem svárů, uvedl Der Spiegel.

Zničená hala na düsseldorfském výstavišti sloužící migrantům

Zničená výstavní hala na düsseldorfském výstavišti

FOTO: Wolfgang Rattay, Reuters

Napětí vzrostlo v pondělí po začátku ramadánu, i když se jídlo vydávalo muslimům až po setmění. Útokům čelili příslušníci Červeného kříže. Police proto měla podezření, že halu podpálili sami obyvatelé. [celá zpráva]

Při požáru, který hasiči likvidovali dvacet hodin, vznikla škoda na výstavní hale o rozloze 6000 metrů čtverečných za deset miliónů eur. Všech 130 migrantů, kteří byli uvnitř, se podařilo zachránit. 28 běženců bylo zraněno, většinou se nadýchali zplodin. Zraněni byli i dva ze 120 zasahujících hasičů. [celá zpráva]

Hasiči se snaží zlikvidovat požár v uprchlickém zařízení na výstavišti v Düsseldorfu.

Hasiči se snaží zlikvidovat požár v uprchlickém zařízení na výstavišti v Düsseldorfu.

FOTO: Rolf Vennenbernd, ČTK/AP

Ve výstavní hale sloužící migrantům se vyšetřoval požár už čtyřikrát. Před dvěma týdny to byl dokonce pokus o žhářství.