„Bude upraven v obou verzích,“ prohlásil podle agentury TASS tento týden Bondarev.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Podle ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina je nutné, aby se ruský obranný průmysl díval daleko dopředu, přičemž důraz má klást na nové technologie a zbraně. To potvrdil i Bondarev: „Když se zastavíme, zastavíme se napořád. Proto pokračuje práce na šesté, možná sedmé generaci bitevníků.“

Šéf ruského letectva nespecifikoval, jak dlouho vývoj nové generace potrvá, naznačil ale, že to bude pár let. Ruská státní firma UAC přede dvěma lety uváděla, že první stroj by mohl být dokončen až po roce 2025.

USA šestou generaci už vyvíjejí

Rusko stále ještě testuje letoun páté generace PAK FA s technologií pro „neviditelné přelety“ stealth i schopností letět dlouhodobě nadzvukovou rychlostí. Stroj, který je vyvíjen společně s Indií a poprvé vzlétl před šesti lety, by měl dokončit zkoušky letos a od příštího roku by měl být nasazen a také exportován. Původně se přitom předpokládalo, že už bude rok nebo dva sloužit.

T-50 má nahradit ve výzbroji letouny MiG-29 a Suchoj Su-27 i jeho deriváty a má být protivníkem už zavedeného amerického F-22 Raptor. Rusko tedy ve vývoji zaostává, i když jeho stroj má být tradičně obratnější. Američané, kteří také na obranu vydávají desetkrát více peněz než Rusové, začali vyvíjet letoun šesté generace už před několika lety.