Do Adenu dorazilo 40 až 50 vojáků arabské koalice. Po boku místních sil věrných prezidentovi Abdaru Mansúrovi Hádímu se zapojili do bojů o místní letiště. Sdělil to podle agentury Reuters mluvčí jednotek jemenského prezidenta.

Saúdská Arábie, která koalici vede, upozornila, že nejde o zahájení žádné rozsáhlé pozemní operace. Koalice se soustřeďuje na letecké údery proti šíitským povstalcům. Letadla v noci bombardovala vojenskou leteckou základnu v Saná a další místa, kde se v obsazeném hlavním městě soustřeďují ozbrojení vzbouřenci. Uvedli to podle Reuters místní obyvatelé, aniž byli ale s to upřesnit, zda při nových úderech byl někdo zraněn.

Trosky kazetové submunice BLU-108

Trosky kazetové submunice BLU-108

FOTO: HRW

Podle HRW Saúdská Arábie shazovala při náletech na vzbouřené šíitské Húsíe americké kazetové bomby CBU-105. Zdokumentovala dva případy. Zveřejnila obrázky zachycující zbytky submunice BLU-108, které jsou součástí CBU-105. Jeden místní obyvatel natočil na video, jak klesá na padácích velké množství submunice, než exploduje.

Saúdská Arábie už dříve použití kazetových bomb popřela. Mluvčí její armády řekl: „Vůbec se nepoužívají kazetové bomby.“

Třináct set těchto bomb od roku 2013 dodávaly Spojené státy do Saúdské Arábie, neupřesněný počet CBU-105 dodaly v roce 2010 do Spojených arabských emirátů.

K zákazu použití kazetových bomb přistoupilo 116 zemí, ne však Saúdská Arábie a USA. Spojené státy jen uvedly, že je nebudou dodávat do zemí, které je nasazují v v obývaných oblastech.

Jemenský konflikt se stupňuje od loňského září, kdy šíitské oddíly obsadily Saná. Držely v domácím vězení Hádího a členy vlády, kteří pak uprchli do Adenu a z něj někteří do Saúdské Arábie. Rijád v březnu sestavil koalici, která brání zájmy Hádího vlády. Téměř každý den jsou hlášeny nálety koalice proti pozicím šíitů.