Výjevy podél stále uzavřené silnice z Vyšných Hágů do Štrbského plesa nemají daleko do apokalypsy. Všude leží vyvrácené stromy, holiny působí děsivě. Tatranská železnice stále nejezdí, protože má strženou trolej.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Před deseti lety jsem jela do Popradu a po vichřici jsem se už nedostala domů. Musela jsem přespat u známých. Letos jsem zůstala doma a zažila něco strašného. Stromy se lámaly jako zápalky,“ říká Anna Martinková z Vyšných Hágů.

Stále neprůjezdná silnice Vyšné Hágy - Štrbské Pleso

Stále neprůjezdná silnice Vyšné Hágy–Štrbské Pleso

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Martinková potvrdila, že před deseti lety rostly ještě stromy hustě vedle sebe a kácely se i navzájem. „Teď se už netyčily smrky tak blízko vedle sebe, ale jsou zesláblé, a tak se lámaly v polovině kmene,“ kroutí hlavou obyvatelka těžce zkoušených Tater.

„Letos je toho méně než před deseti lety, ale i tak je škoda pořádná,“ ukazuje polomy hasič Peter Mačák, který pracoval na odstranění tatranské kalamity i před deseti lety.

Vichřice změnila vzhled Tater.

Vichřice změnila vzhled Tater.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Všude zní zvuk motorových pil

Pracovníci Tatranského národního parku, Státních lesů a hasiči se společně snaží vyčistit především silnici do Podbanského, která zůstává neprůjezdná. „Nedovedu odhadnout, kdy se nám to povede. V pátek má začít jezdit železnice,“ dodává.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Vichřice polámala ve Vysokých Tatrách stromy. Zdroj: Ivan Vilček, Právo

Pracovníci kácejí kmeny stromů, jejichž horní části spadly na silnici, traktory je odtahují mimo silnici. Větve nakládá bagr na nákladní auto a odváží z místa. Všude kolem se rozléhá zvuk motorových pil.

Tatranská železnice by měla začít jezdit v pátek.

Tatranská železnice by měla začít jezdit v pátek.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Škody ještě nejsou vyčísleny. „Ztráty na turistických stezkách a silnicích jsou srovnatelné s rokem 2004,“ předeslal slovenský ministr životního prostředí Peter Žiga, který navštívil nejpostiženější místa.

Jedno je jisté už dnes: vichřice před deseti lety i ta letošní zcela změnily vzhled nejvyšších slovenských hor.