Hlavní obsah
V současné době je stejně zaměřený projekt realizován již v několika krajích ČR. První konference k projektu se konala 28. listopadu v Plzni. Foto: KÚ Plzeňského kraje

Zimbabwe zdůvodnila vystoupení z britského Společenství rasismem

Zimbabwská opozice a západní vůdci v pondělí kritizovali vystoupení Zimbabwe z britského Společenství. Harare naopak prohlásilo, že jeho nedělní rozhodnutí je důsledkem rasistického smýšlení některých bílých členů Commonwealthu. Summit končí v nigerijské metropoli Abuje dnes.

V současné době je stejně zaměřený projekt realizován již v několika krajích ČR. První konference k projektu se konala 28. listopadu v Plzni. Foto: KÚ Plzeňského kraje
Zimbabwe zdůvodnila vystoupení z britského Společenství rasismem

Největší zimbabwská opoziční strana Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) obvinila prezidenta Roberta Mugabeho, že se snaží odvoláním země ze Společenství zabránit reformám v zemi.

Podle generálního tajemníka MDC Welshmana Ncuby toto rozhodnutí "evidentně není v zájmu Zimbabwe a jeho lidu, ale je pokusem vyhnout se návratu země k demokratickým principům".

Straw: vrátí se

Britský ministr zahraničí Jack Straw dnes Zimbabwe varoval, že bude svého rozhodnutí opustit organizaci litovat.

"Prezident Mugabe nebude (v Zimbabwe) navždy. A i jiné země stály určitou dobu mimo Commonwealth, například Nigérie. Těším se na to, až bude mít Zimbabwe demokratickou vládu a vrátí se do Commonwealthu," uvedl Straw podle BBC.

Zimbabwský státní deník Herald dnes naopak označil Mugabeho krok za důsledek "nestoudného, čistého rasismu" ze strany Británie, Austrálie a dalších převážně bělošských států Commonwealthu.

Hospodářská krize

Mugabe v neděli naplnil své výhrůžky odchodu země z britského Společenství poté, co účastníci summitu prodloužili v neděli večer po tříhodinové debatě pozastavení členství země v organizaci kvůli "porušování občanských svobod ze strany vlády".

Zimbabwe bylo členství pozastaveno po prezidentských volbách v roce 2002.

Země čelí nejhorší politické a hospodářské krizi od získání nezávislosti na Británii v roce 1980. Mimo jiné vlivem kontroverzní pozemkové reformy, v jejímž rámci byla bez náhrady přerozdělena půda bělošských farmářů černošským bezzemkům.

Uvalí EU sankce?

Nedělní rozhodnutí Mugabeho však může hospodářskou situaci v zemi ještě zhoršit - otevírá totiž možnost uvalení sankcí ze strany Evropské unie, kde tyto kroky požaduje Francie.

V minulosti z britského Společenství vystoupily také Jihoafrická republika a Pákistán. Pozastavené členství měla mj. Nigérie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků