Hlavní obsah
 

Zemřel Neil Armstrong

Ve věku 82 let zemřel Neil Armstrong, první člověk na Měsíci. Jeden z nejznámějších astronautů na světě podlehl komplikacím po operaci srdce. Kdy a kde Armstrong skonal rodina neuvedla, uvedl server dailymail.co.uk s odvoláním na agenturu Reuters.

 
Zemřel Neil Armstrong

Armstrong se na začátku srpna podrobil zákroku, při němž mu byl voperován bypass. Podle tehdejších informací se mu po operaci dařilo dobře. [celá zpráva]

Neil Armstrong na snímku z roku 2011

Foto: ČTK

Neil Armstrong se narodil 5. srpna 1930 v malém městečku Wapakoneta v Ohiu. Do paměti lidstva se zapsal jako velitel kosmické lodi Apollo 11, Armstrong coby první pozemšťan 20. července 1969 vstoupil na povrch Měsíce. Tehdy pronesl slavnou větu, že jde o "malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo".

Sestup na Měsíc tehdy Armstrong provedl se svým kolegou Aldrinem. Dvojice kosmonautů na Měsíci strávila téměř tři hodiny. Fotografovali sebe i povrch, odebírali kameny i jiné vzorky, vztyčili vlajku Spojených států a přijali telefonát od prezidenta Richarda Nixona. "Byl to prostě úžasný pohled, předčil jakýkoliv vizuální zážitek, který jsem kdy potom měl," vzpomínal Armstrong později.

Neil Armstrong a Edwin Aldrin na Měsíci

Foto: Profimedia.cz

Po návratu z druhé a poslední vesmírné cesty patřil Armstrong k nejpopulárnějším lidem zeměkoule. V USA dostal Prezidentskou medaili Svobody, navštívil přes 20 zemí světa, přesto ale zůstal skromným. Nikdy nevyhledával veřejná shromáždění, občas nicméně vystoupil na nějaké konferenci. V roce 1971 odešel z NASA a osm let byl profesorem letecké mechaniky na Cincinnatské univerzitě. Později pracoval jako konzultant leteckých firem.

Posádka Apolla 11- zleva Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin Aldrin

Foto: Profimedia.cz

Program Apollo

Kosmický program Apollo vyhlásil americký prezident John Fitzgerald Kennedy v květnu roku 1961. Hlavním cílem bylo uskutečnění letu na Měsíc. Program měl i druhý stěžejní cíl, být tam rychleji než Sovětský svaz.

Studená válka byla v plném proudu a kosmický program SSSR měl už na svém kontě jedno cenné prvenství. Prvním mužem ve vesmíru byl v roce 1961 sovětský kosmonaut Jurij Alexijevič Gagarin. USA si další prohru nemohly dovolit.

Zkáza Apolla 1

Program Apollo začal tragédií. Stroj Apollo 1 se vznítil ještě na startovací rampě a uvnitř uhořeli tři členové posádky. Několik následujících letů proto bylo bezpilotních.

Apollo 1 sice neuspělo, Apollo 11, v pořadí pátý let, už bylo úspěšnější. Jeho posádku tvořil kapitán Neil Armstrong, pilot lunárního modulu Eagle Edwin Aldrin a pilot velitelského modulu Columbia Michael Collins.

Všichni tři kosmonauti prošli společným výcvikem v armádě a před vstupem do kosmického programu NASA pracovali jako zkušební piloti. Let na Měsíc byl jejich druhým letem do vesmíru.

Zajímavostí je, že Armstrong, Aldrin i Collins byli stejně staří. Celá trojička se narodila roku 1930.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků