Hlavní obsah
 

Začaly oslavy příchodu nového roku

Silvestrovské oslavy začaly vzhledem k časovému posunu nejprve v Oceánii na atolu Kiritimati v ostrovním státě Kiribati. Nový rok tam přišel v 11 hodin SEČ. První velké oslavy zažil Auckland na Novém Zélandu. Sydney se se starým rokem rozloučila ve 14:00 SEČ.

 
Začaly oslavy příchodu nového roku

Lidé v Sydney se shromáždili, aby mohli sledovat ohňostroj. "Novoroční oslavy v Sydney jsou světově proslulé a dostanou se k miliardám lidí. Nejen proto, že pořádáme první velkou show roku 2013, ale také proto, že je nejlepší," řekl starosta města Clover Moore.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Novoroční ohňostroj v Sydney

Video: Reuters

Městští činitelé očekávají, že se na pobřeží shromáždí více než 1,5 miliónu lidí, aby sledovali, jak k nebi vyletí sedm tun ohňostrojů včetně petard odpalovaných z vodních skútrů.

Letos mají oslavy i interaktivní charakter; jejich účastníci si do chytrých telefonů mohli stáhnout aplikaci, která jim zbarví monitor. Když je pak zvednou nad hlavu, vytvoří podél pobřeží vlastní světelnou show.

Ohňostroje na střechách budov v Sydney

Foto: David Gray, Reuters

Za show za 6,6 miliónu australských dolarů (asi 130 miliónů korun) stojí Kylie Minogue, která navrhla barevné schéma a doprovodnou hudbu.

Velké ohňostroje a podívané nabídne i Soul, kde nový rok uvítají rituálním zvoněním na bronzový zvon z 15. století, který v souladu s dávnou tradicí odbije 33 úderů. V dalších částech města se budou pořádat ohňostroje, koncerty a pouliční oslavy.

Velké podívané se čekají v Londýně s tradičním ohňostrojem na Temži, v Moskvě i v Riu de Janeiro, které chce konkurovat oslavám v New Yorku. Tam budou lidé slavit příchod Nového roku tradičně spouštěnou obří koulí nad náměstím Times Square, kde se k americkým popovým zpěvákům připojí jihokorejský rapper Psy.

Ohňostroj v Sydney

Foto: Rob Griffith, ČTK/AP

V Riu slíbily úřady šestnáctiminutový ohňostroj se 24 tunami petard naproti pláži Copacabana. V Berlíně u Braniborské brány vystoupí Pet Shop Boys, Bonnie Tylerová či Blue. V Dubaji, kde se příchod oslaví u věže Burdž Dubaj, ohňostroj živě doprovodí Pražský filharmonický orchestr.

Ohňostroje na Sydney

Foto: Rob Griffith, ČTK/AP

Naopak v Paříži úřady připomněly, že veškeré ohňostroje jsou oficiálně zakázány po celou noc. Dav, který se k oslavám sejde na Champs-Elysées a kolem Eiffelovy věže, se proto bude muset obejít bez nich.

Slaví i Barma, Indie oslavy ruší

Ke globálním oslavám se poprvé připojí v Barmě. Vojenská junta tam dlouho nedovolovala žádná masová shromáždění. Asi 50 000 lidí by se mělo podle očekávání sejít u uctívané zlaté pagody Švedagon v Rangúnu, aby mohli sledovat první společné veřejné odpočítávání příchodu Nového roku a ohňostroj.

Přípravy na vítání roku 2013 v Barmě

Foto: Soe Zeya Tun, Reuters

Naopak na mnoha místech Indie byly oslavy odvolány po brutálním skupinovém znásilnění 23leté dívky, které vyvolalo masové protesty.

Vigílie za oběť skupinového znásilnění pod heslem rok 2013 bez znásilnění.

Foto: Amit Dave, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků