Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jae C. Hong, ČTK/AP

Z Tel Avivu hlásí „zázračný lék“ na covid

Možný průlom v léčbě covidu-19 hlásí z Izraele, kde probíhá počáteční testování experimentálního léku s označením EXO-CD24. Po podání přípravku se zotavilo všech 30 těžce nemocných pacientů, 29 z nich v rámci prvních třech až pěti dnů, oznámilo výzkumné centrum nemocnice Ichilov v Tel Avivu.

Ilustrační foto Foto: Jae C. Hong, ČTK/AP
Z Tel Avivu hlásí „zázračný lék“ na covid

Lék, který se inhaluje, má zabránit přemrštěné reakci, kdy imunitní systém napadá zdravé buňky – takzvané cytokinové bouři. Právě ta bývá častou příčinou úmrtí pacientů s těžkým průběhem nemoci.

Přípravek využívající takzvané exosomy, které přepravují látky mezi buňkami, dodává do plic bílkoviny CD24, což pomáhá zklidnit imunitní systém.

Levný a bez vedlejších účinků

„Inhaluje se jednou denně po dobu několika minut a pět dní po sobě. Zatímco ostatní přípravky selektivně omezují určité cytokiny, EXO-CD24 je cíleně zaměřen na plíce, které jsou srdcem tzv. cytokinové bouře,” uvedl profesor Nadir Arber z Integrovaného centra prevence rakoviny nemocnice Ichilov. Dodal, že u léku se neprojevily ani žádné vedlejší účinky.

Nemocnice po úspěchu první fáze testů apeluje na izraelské ministerstvo zdravotnictví, aby umožnilo další klinické testy a přípravek tak bylo možné vyzkoušet na větším vzorku lidí. „Jedná se o inovativní způsob léčby, který není příliš nákladný a může se produkovat rychleji než vakcíny,” dodal Arber.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu látku v pondělí velebil jako „zázračný lék“. „Je podáván lokálně, účinkuje široce a bez vedlejších účinků,“ řekla podle webu Times of Israel Širan Šapirová z laboratoří Arber, které se na výzkumu podílely. Lék nyní čekají další fáze testování.

Prymula: Není to vyzkoušené

„Zatím to není v tomto stavu, ten lék není vyzkoušený. Prošel jen klinickou fází 1 a jsou určitě potřeba fáze 2 a 3. Pokud bude i ve třetí fázi tak úspěšný, jako v první fázi, určitě o něj zájem mít budeme,“ řekl Právu vládní poradce pro zdravotnictví Roman Prymula.

Za normálních okolností trvají všechny tři fáze klinických testů nejméně dva roky. V době pandemické se tento čas zřejmě o něco zkrátí, i tak ale budou trvat nejméně několik měsíců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků