Hlavní obsah
Do Evropy se nyní snaží dostat tisíce lidí z Afriky Foto: Stefano Rellandini, Reuters

Z Afriky může přijít 100 miliónů migrantů, varuje německý ministr

Pokud se nepodaří uskutečnit „Marshallův plán pro Afriku“ a zamezit dalším klimatickým změnám, hrozí, že se do Evropy bude valit 100 miliónů lidí, uvedl v rozhovoru pro list Bild am Sonntag spolkový ministr pro místní rozvoj Gerd Müller (CSU). V Africe se rozhoduje o budoucnosti světa, řekl.

Do Evropy se nyní snaží dostat tisíce lidí z Afriky Foto: Stefano Rellandini, Reuters
Z Afriky může přijít 100 miliónů migrantů, varuje německý ministr

Každý týden se v Africe počet obyvatel na tomto kontinentu zvýší o milión. Tito lidé musejí mít podle Müllera ve svých domovských zemích ekonomickou perspektivu. „Pokud se bude pokračovat v současném trendu a nic se nezmění, lidem nezbyde nic jiného, než se dát na cestu,“ varoval.

Chce proto pro Afriku prosadit „Marshallův plán“, který má zlepšit ekonomický rozvoj a snížit nezaměstnanost ve vybraných afrických zemích.

Situace v Africe bude jedním z hlavním témat summitu G20, který se bude konat v Hamburku ve dnech 7. a 8. července.

Někteří ekonomové ale varují, že plán na rozvoj nepomůže zamezit ekonomické migraci z Afriky, protože na cestu se nevydávají ti nejchudší. Dalším problémem je různorodost problémů jednotlivých afrických zemí.

V EU má nyní podporu plán, který spočívá ve financování táborů v severní Africe, kde by se prováděl screening osob a vraceli se ti, kteří nejsou způsobilí pro udělení azylu, zpět do zemí původu ještě před překročením Středozemního moře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků