Hlavní obsah
Kanadský velvyslanec v ČR Michael Calcott Foto: Michal Doležal, ČTK

Vyřizování víz v Praze? Na to zapomeňte, vzkazuje Čechům Kanada

Kanadský velvyslanec Michael Calcott ve čtvrtek zopakoval stanovisko své vlády, že Kanada chce i nadále zpracovávat žádosti o víza českých občanů na svém vízovém oddělení ve Vídni. Požadavek na zřízení vízového oddělení při zastupitelském úřadu v Praze vzneslo Česko oficiálně ve středu.

Kanadský velvyslanec v ČR Michael Calcott Foto: Michal Doležal, ČTK
Vyřizování víz v Praze? Na to zapomeňte, vzkazuje Čechům Kanada

Calcott uvedl, že vláda České republiky mu dala opakovaně jasně najevo, jak důležité je pro české občany, aby mohli žádat o víza na pražském vízovém oddělení.

"Toto znepokojení české strany jsem tlumočil své vládě v Ottawě. V tuto chvíli nemám signály o tom, že by se měl měnit náš plán zpracovávat žádosti o vízum českých občanů na našem vízovém oddělení ve Vídni," vzkázal velvyslanec přes svého mluvčího.

Kanada zdůrazňuje finanční hledisko

Už v úterý, kdy začala vízová povinnost pro české občany cestující do Kanady platit, Calcott řekl, že o otevření vízového oddělení v Praze Kanaďané neuvažují z finančních důvodů.

Ve čtvrtek dodal, že pokud by se na postoji jeho vlády něco změnilo, bude českou stranu okamžitě informovat.

O kanadské vízum už požádaly stovky Čechů, velká většina ve Vídni 

Od úterka, kdy Kanada obnovila pro občany ČR vízovou povinnost, požádaly o kanadské vízum více než tři stovky Čechů. Ve čtvrtek ráno přestala platit dvoudenní přechodná lhůta, kdy bylo možné vyřídit si víza až po příletu za oceán.

Velká většina zamířila na kanadské velvyslanectví do Vídně, které víza vydává. Na zastupitelském úřadu v českém hlavním městě lze sice podat žádost, pak je ale třeba čekat na víza několik dnů, protože tato žádost stejně putuje do Vídně. Kanaďané dosud odmítli jen asi jedno procento žádostí.

Kanadský zastupitelský úřad ve Vídni

Foto: Jan Koller, ČTK

Vízovou povinnost Kanada obnovila po necelých dvou letech. Důvodem je vzrůstající počet žadatelů o azyl původem z České republiky. Česká vláda postup Ottawy odsoudila, odvolala vlastního velvyslance a s žádostí o podporu se obrátila na Evropskou unii.

Švédsko, které předsedá EU, podpořilo případné zavedení víz pro Kanaďany při cestách do zemí unie. V reakci na kanadské rozhodnutí zavést vízovou povinnost pro české občany ale současně upozornilo na to, že návrh musí podat Evropská komise. Komise přitom vydá zprávu s reakcí na kanadská víza zřejmě až v září.

Foto: ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků