Hlavní obsah
Policie vyšetřuje vraždu poslance Amesse v městečku Leigh-on-Sea Foto: Andrew Couldridge, Reuters

Vraždu britského poslance vyšetřuje protiteroristická jednotka, motiv je nejasný

Vyšetřování páteční vraždy britského konzervativního poslance Davida Amesse nyní vede protiteroristická policejní jednotka. Zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin. Podle agentury AP to řekl šéf policie hrabství Essex Ben-Julian Harrington. Policie krátce po incidentu zatkla 25letého muže, jehož podezírá z vraždy. Motiv činu je zatím nejasný.

Policie vyšetřuje vraždu poslance Amesse v městečku Leigh-on-Sea Foto: Andrew Couldridge, Reuters
Vraždu britského poslance vyšetřuje protiteroristická jednotka, motiv je nejasný

Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu.

Incident se odehrál na pravidelném setkání s voliči v okrsku Southend West, který Amess v parlamentu zastupoval od roku 1997. Poslancem byl od roku 1983. Podle Sky News dosud neidentifikovaný muž přišel na setkání s veřejností a Amesse napadl.

Z útoku na dlouholetého poslance jsou zděšeni jeho političtí kolegové i další osobnosti. Podporu Amessově rodině vyjádřil bývalý konzervativní premiér David Cameron nebo manželka současného premiéra Carrie Johnsonová.

Vlajky na sídle premiéra v Downing Street a na parlamentu jsou stažené na půl žerdi na znamení smutku.

Vzpomenul i velvyslanec v Praze

„David tu byl v Česku loni, aby bojoval za obyvatele svého volebního obvodu uvězněného na Pankráci (a po soudu nakonec osvobozen). Jeho odhodlání bylo hluboce působivé," reagoval na twitteru britský velvyslanec v Praze Nick Archer.

Amess vstoupil do Konzervativní strany ve svých 16 letech a byl v ní dodnes, do svých 69 let. Britové na něj vzpomínají jako na laskavého, poctivého a věřícího člověka. Angažoval se na ochranu zvířat, byl známý jako milovník psů. Byl ženatý, s manželkou Julií mají pět dětí.

Amess vždy předem oznamoval, kdy a kde bude a útočníkovi tak značně usnadnil plánování činu. Dnešní útok během setkání s veřejností v Británii opět vyvolal otázku bezpečnosti 650 britských zákonodárců, kteří obvykle nemají ochranku.

Násilí vůči zákonodárcům je v Británii velmi ojedinělé. Týden před referendem o setrvání Británie v EU však byla 16. června 2016 v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu zavražděna britská labouristická poslankyně Jo Coxová, odpůrkyně brexitu. Na jednačtyřicetiletou matku dvou dětí útočník třikrát vystřelil a následně ji mnohokrát pobodal. Pachatel u soudu provolával „Smrt zrádcům, svoboda Británii”. Za vraždu dostal doživotní trest vězení bez možnosti podmínečného propuštění.

„Myslím teď na Davidovu rodinu. Teď jde výhradně o ně. Všechno se mi teď vrací. Bolest, ztráta, ale také kolik lásky nám veřejnost vyjádřila po ztrátě Jo. Doufám, že můžeme učinit to samé pro Davida,” uvedl manžel zavražděné poslankyně Brendan Cox.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků