Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

VIDEO: Australané natočili průlet planetky těsně kolem Země

Kolem planety Země v pondělí odpoledne středoevropského času proletěla třicetimetrová planetka 2009 DD45. Hvězdárna v australském hlavním městě Canberra ji zachytila zhruba ve tři hodiny odpoledne středoevropského času. Tehdy byla Zemi nejblíže, zhruba 63 500 kilometrů.

Foto: Profimedia.cz
VIDEO: Australané natočili průlet planetky těsně kolem Země

Ve chvíli, kdy Zemi míjela nejtěsněji, se asteroid nacházel nad Tichým oceánem západně od Tahiti. Dobře ji proto neviděl téměř nikdo. Částečně ji mohli pozorovat právě lidé v Austrálii a Japonsku. Takto malý objekt je pozorovatelný pouze dalekohledem.

Planetku objevil před několika dny astronom Rob McNaught z observatoře v australském Siding Sping. Pojmenoval ji 2009 DD45. Observatoř ji našla asi 1,5 miliónu kilometrů od Země a zjistila, že se rychle přibližuje.

Počítačová animace průletu planetky DD45 okolo ZeměAutor: PLANETARY SOCIETY, INDIA

Velikost mezi 30 a 50 metry měl i tzv. tunguzský meteorit, který dopadl na Zemi v roce 1908. Těleso tehdy explodovalo v atmosféře.

Podle Pavla Příhody z pražského planetária by tato planetka, pokud by spadla na zemský povrch, mohla způsobit kráter o velikosti několik desítek metrů. "Záleží na složení, železná by způsobila kráter větší, pokud by byla kamenná, zřejmě by se rozpadla ještě v atmosféře," řekl Novinkám Příhoda.

  foto: Novinky.cz s použitím Yahoo Maps

Ačkoliv vzdálenost 60 000 kilometrů je z hlediska vesmíru velmi malá, není to nejtěsnější průlet. V roce 2004 minula Zemi planetka 2004FU162, která proletěla jen 6500 kilometrů od Země.

Planetka by při dopadu na Zem způsobila atomový výbuch. Zdroj: Stream.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků