Hlavní obsah
Výtvarné sympozium Kroky k umění. Foto: Radim Blaško

Velkou vodu střídá v Evropě mráz

Vzedmuté hladiny toků v některých zemích Evropy, především v Británii a Německu, zvolna opadávají. Obyvatelé si však nevydechnou. Velkou vodu totiž střídají nastupující silné mrazy.

Výtvarné sympozium Kroky k umění. Foto: Radim Blaško
Velkou vodu střídá v Evropě mráz

Náhlé ochlazení sice omezilo nebezpečí dalších povodní, ale přineslo v promočené Anglii krajině a jejím obyvatelům další problémy. Okamžitě se zvýšil počet dopravních nehod. Policie v Kentu žádá motoristy nezvyklé přezouvat zimní pneumatiky a ostatně ani nezvyklé v mrazu řídit, aby raději nevyjížděli. "Ideální by bylo nejezdit vůbec nikam," řekl inspektor Mark Baldwin suše. Podle jeho názoru řídí jeho krajané v mrazu opravdu bídně.

Kent, k jehož nejznámějším městům patří například Dover, je oblastí, kde byly škody z povodní největší,takže prudká změna počasí je skutečně nevítaná. Podle meteorologů však bude nehostinné zimní počasí pokračovat ještě i příští týden. Teploty mají být kolem pěti stupňů pod nulou.

Pohotovost trvá

Ačkoli britské úřady ohlásily, že velká voda už kulminovala, platí na 97 místech stále povodňová pohotovost. To je jen malé snížení proti maximu, které se pohybovalo kolem 130 ohrožených míst. V některých severoanglických hrabstvích má i v sobotu ještě voda stoupat a čeká se další déšť.

I po ohlášení, že voda ustupuje, dokázal jeden z přítoků Temže v hrabství Surrey jižně od Londýna zaplavit sto domů, když se náhle vylil z břehů. Jeden manželský pár v Temsfordu v hrabství Bedfordshire severně od Londýna strávil v zaplaveném domě noc, protože se záchranáři nemohli vodami probít.

Situace v Německu se zlepšuje

V povodněmi ohrožených oblastech Německa došlo v noci na sobotu k mírnému zlepšení situace, když na řadě toků se zastavil růst hladiny, na některých byl dokonce zaznamenán pokles a již jen na některých řekách vzestup hladiny pokračuje, ale pomaleji, než se očekávalo. Především hlavní přítoky Rýna a Labe stoupají pomaleji nebo dokonce svůj vzestup zastavily. Hladina Rýna v okolí Kolína zůstává nezměněna, což znamená, že k hrozícímu zaplavení historického centra tohoto města zatím nedojde.

Na Mosele byl již zaznamenám určitý pokles, ale Mohan u Wertheimu ještě stoupá a vyvrcholení povodňové vlny ve výšce kolem 6,5 metru se zde očekává až v neděli. Wertheimu tak hrozí největší velká voda za posledních 80 let. Pro město Koblenc byla naopak povodňová prognóza zredukována; vrchol vysoké vody je zde předpokládán dnes večer, ale původně očekávaných devět metrů to určitě nebude, uvedlo monitorovací středisko v Mohuči.

Sasku katastrofa nehrozí

Také ze severního a východního Bavorska je hlášeno mírné uvolnění situace, ke zrušení stavu ohrožení se však místní orgány ještě neodhodlaly. V okolí Řezna ale situace zůstává kritická. V Duryňsku, Sasku-Anhaltsku a Sasku je situace zřetelněji lepší. Podle saských orgánů totiž klesá průtok přítoků Labe a navíc ustal déšť, takže další růst hladiny Labe se neočekává, pouze musí projít nynější vlna vysoké vody. Ta je v Sasku dosud na povážlivé úrovni, katastrofou však zatím nehrozí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků