Hlavní obsah
 

Ve Venezuele se konaly masové demonstrace za konec Madura, přes 30 lidí bylo zraněno

Tisíce Venezuelanů po celé zemi vyšly v sobotu znovu demonstrovat proti autoritářské vládě prezidenta Nicoláse Madura, jejíž hospodářská politika způsobila podle opozice i řady expertů v zemi ekonomickou a humanitární krizi. Podle opozičních médií bylo jen ve městě Maracaibo zraněno po zásahu bezpečnostních složek nejméně 30 lidí. Policie také při manifestacích zatkla několik lidí, včetně dvou poslanců Nory Brachové a Renza Prieta, které posléze propustila.

 
Ve Venezuele se konaly masové demonstrace za konec Madura, přes 30 lidí bylo zraněno

Nejméně tři desítky zraněných si vyžádal zásah policie proti demonstrantům ve městě Maracaibo, kde šli lidé manifestovat před sídlo národní energetické společnosti Corpoelec. Venezuelané se totiž v posledních týdnech potýkají se stále častějšími výpadky elektřiny, které provází i přerušování dodávek vody. Kvůli tomu se zavírají také obchody a školy, elektřina chybí i v nemocnicích.

"Jsem otec rodiny, mám rád své děti, ženu i matku a oni mi je zabíjejí. Radši se nechám zastřelit na demonstraci, než abych umíral v agonii," popsal zoufalou situaci televizi TV Venezuela jeden z demonstrantů v Caracasu. "Kvůli nedostatku léků mi umřela žena. Nechci takovouto Venezuelu, chci Venezuelu svobodnou," uvedl další z účastníků manifestace.

Prozatímní prezident opozice

Sobotní demonstrace svolal stejně jako v předchozích týdnech předseda opozicí ovládaného parlamentu Juan Guaidó, jehož velká část Venezuelanů i na šest desítek zemí uznává za prozatímního prezidenta. Pětatřicetiletý Guaidó se jím prohlásil z pozice šéfa parlamentu letos 23. ledna poté, co poslanci odmítli uznat nový mandát prezidenta Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Právě transparentní volby jsou jedním z cílů opozice.

"Budeme chodit demonstrovat, dokud nedosáhneme svobody," prohlásil na demonstraci v Caracasu Guaidó, který vyzval k dalšímu protestu na středu. Pozval také státní zaměstnance, aby přišli v pondělí na jednání s opozicí do parlamentu a pomohli k obnovení demokracie v zemi.

Primárním cílem opozice je otevření hranic pro humanitární pomoc, která čeká v Kolumbii a kterou Madurova vláda odmítá do země vpustit, protože ji označuje za americkou intervenci. Spojené státy jsou hlavním podporovatelem venezuelské opozice a snaží se Madura přimět k rezignaci mimo jiné hospodářskými sankcemi.

Manifestace na sobotu svolala i Madurova socialistická strana, jejíž příznivci se sešli v Caracasu. Maduro má stále i podporu armády, jejíž část je vládě loajální kvůli obavám z represí. Za Madurem stojí i Rusko, Čína nebo Turecko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků