Hlavní obsah
Ve vatikánské komisi pro nezletilé zasedne i oběť sexuálního násilí kněží Foto: Andrew Medichini, ČTK/AP

Ve vatikánské komisi pro nezletilé zasedne oběť sexuálního násilí

Papež František jmenoval do vatikánské komise na ochranu nezletilých chilského novináře, kterého sexuálně zneužil kněz. Juan Carlos Cruz patří mezi muže, kteří vypovídali v případě kněze Fernanda Karadimy, který byl v roce 2018 zbaven kněžských povinností kvůli řadě případů zneužití, uvedla agentura AP. Skandál kolem Karadimova počínání již deset let otřásá katolickou církví v Chile.

Ve vatikánské komisi pro nezletilé zasedne i oběť sexuálního násilí kněží Foto: Andrew Medichini, ČTK/AP
Ve vatikánské komisi pro nezletilé zasedne oběť sexuálního násilí

Cruz a další dva muži v minulosti o případu kněze Karadimy přímo jednali s papežem. František na případ změnil názor: původně se zastával biskupa, který Karadimovo počínání kryl a toleroval. Za mylný úsudek se papež František dotčeným omluvil.

Karadima byl církví potrestán již v roce 2011, o sedm let později jej pak papež zbavil kněžských povinností. Před civilním soudem ale charismatický farář nikdy nestanul, protože jeho činy byly v té době již promlčené.

V roce 2018 byli kvůli Karadimově kauze rezignovali také dva chilští biskupové. Soud přikázal chilské katolické církvi vyplatit odškodnění třem mužům, které kněz v minulosti sexuálně napadl. Mezi odškodněnými byl i Cruz. Chilský parlament navíc v roce 2019 schválil zákon, který církevním hodnostářům přikazuje informovat státní zastupitelství o případech napadení a zneužití nezletilých osob.

V minulosti ve vatikánské komisi, která řeší také útoky na nezletilé, seděla Irka Marie Collinsová, která byla taktéž obětí sexuální násilí ze strany katolického kněze. V roce 2017 ale žena na funkci rezignovala a kritizovala liknavý a neprůhledný přístup představitelů katolické církve k tomuto tématu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků