Hlavní obsah

Ve světě bylo loni popraveno 2390 odsouzených, tři čtvrtiny v Číně

Loni bylo na světě popraveno nejméně 2390 odsouzených, uvedla ve své zprávě v noci na úterý organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Největší měrou k tomu přispěla Čína, kde bylo popraveno 1718 odsouzených. Spojené státy popravily 37 osob.

Ve světě bylo loni popraveno 2390 odsouzených, tři čtvrtiny v Číně

Čína statistikám poprav tradičně dominuje. Nejvyšší trest se v nejlidnatější zemi světa neuděluje jen za nejzávažnější trestné činy, jako jsou vraždy. V Číně může být trest smrti udělen za 68 zločinů, včetně řady nenásilných. K trestu smrti byla v března 2008 například odsouzena Tu I-min za podvodné získávání financí. Nezákonně vybrala 102 miliónů amerických dolarů od stovek lidí, kteří investovali do jejího podnikání.

Na druhém místě je Írán s 346 popravami. V Saúdské Arábii popravili 102 lidí. Obě tyto země jsou na seznamu států, kde jsou rozsudky smrti vynášeny po nespravedlivých soudních procesech. Dále mezi ně patří Afghánistán, Irák, Nigérie  nebo Jemen. Diskriminační praxi při udělování nejvyššího trestu, kdy jsou více postihována určitá etnika nebo minority, zjistila AI v Íránu, Saúdské Arábii i v USA.

Popravy v roce 2008  
Státpočet poprav
Čína1718
Írán346
Saúdská Arábie 102
USA 37
Pákistán36
Irák34
 zdroj Amnesty International

Zmíněných 2390 poprav bylo vykonáno v 25 státech světa. K nejvyššímu trestu bylo loni celkem v 52 zemích odsouzeno 8 864 lidí.

Anketa
Souhlasíte s trestem smrti:
Ano
78.2 %
ne
21.8 %
Celkem hlasovalo 1028 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků