Hlavní obsah
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Ahmad Massoud/Pool, Reuters

V Turecku začal třídenní smutek po smrtících pumových útocích

Turecko zahájilo třídenní smutek po dvojici sobotních pumových útoků v Ankaře, při nichž zemřelo nejméně 95 lidí a dalších 245 osob bylo zraněno. Stav 48 zraněných je vážný. Jednalo se o nejtragičtější podobné útoky, jaké kdy Turecko zažilo, napsal zpravodajský server BBC.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Ahmad Massoud/Pool, Reuters
V Turecku začal třídenní smutek po smrtících pumových útocích

Výbuchy zazněly nedaleko hlavní železniční stanice v Ankaře v době, kdy se tu sešlo značné množství lidí na pochod zorganizovaný levicovými skupinami. Demonstranti chtěli požadovat konec násilí mezi ozbrojenci kurdské separatistické Strany kurdských pracujících (PKK) a tureckou vládou.

Na televizních záběrech z místa útoků byli vidět těla pokrytá krví mezi transparenty. Vláda výbuchy označila za „teroristický čin” a hněvivě odmítla náznaky, že vina leží na její straně. Podle premiéra Ahmeta Davutoglua existují jasné důkazy, které naznačují, že útok spáchali dva sebevražední atentátníci. Za útokem prý mohli stát islamisté, kurdští separatisté či jiní levicoví radikálové.

Očití svědci citovaní BBC uvedli, že se hněv davu po výbuších obrátil proti policii. Jeden z účastníků protestu řekl, že policie použila slzný plyn, jakmile bomby vybuchly, a „nechtěla nechat projet sanitky”.

Prezident Recep Tayyip Erdogan v prohlášení útok označil za „ohavný” a uvedl, že jeho pachatelé se pokoušejí „zasít svár mezi jednotlivé složky společnosti”. Zároveň se rozhodl zrušit plánovanou oficiální návštěvu Turkmenistánu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků