Hlavní obsah
 

V KLDR slaví narození Kim Ir-sena. Země se chlubí zbraněmi a varuje před „totální válkou“

V Severní Koreji v sobotu slaví 105. výročí narození zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena. Na vojenskou přehlídku na centrálním Kim Ir-senově náměstí v Pchjongjangu dorazil nynější severokorejský vůdce Kim Čong-un, Kim Ir-senův vnuk. KLDR při této příležitosti poprvé ukázala své balistické střely odpalované z ponorky, napsala agentura Reuters.

 
V KLDR slaví narození Kim Ir-sena. Země se chlubí zbraněmi a varuje před „totální válkou“

Narozeniny muže, který je ve světě označován za diktátora, jsou v jeho vlasti známé jako Den slunce a jsou velkým státním svátkem. Letošní oslavy se konají v době vyostřeného napětí mezi KLDR a Spojenými státy a rovněž mezinárodního napětí, jež vyvolávají testy severokorejského vojenského arzenálu.

Panují obavy, že by KLDR mohla právě při oslavách narození Kim Ir-sena podniknout novou raketovou nebo jadernou zkoušku. Podle analytiků je ze satelitních snímků zřejmé, že místo, kde KLDR jaderné testy provádí, je připraveno k dalšímu použití.

Severokorejci se v Pchjongjangu klaní sochám Kim Ir-sena a Kim Čong-ila

Foto: Damir Sagolj, Reuters

„Jsme připraveni odpovědět na jakýkoli jaderný útok vlastním jaderným útokem,” řekl na oslavě, jež předcházela vojenské přehlídce, vysoký představitel komunistické strany KLDR Čche Rjong-he.

Oslava výročí Kim Ir-sena v Severní Koreji

Foto: Wong Maye-E, ČTK/AP

Tisková agentura KCNA už předtím oznámila, že armáda si je jistá, že v případě války je schopna americké základny v Jižní Koreji, „velitelství Zla”, stejně jako vedení v Soulu „zničit během několika minut”.

Severní Korea v sobotu podle agentury Reuters uvedla, že „vojenská hysterie” vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa se dostala do „nebezpečné fáze, kterou již nelze přehlížet”.

Vojenská přehlídka na záběrech severokorejské televize

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Televizní stanice NBC tento týden s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze zpravodajských služeb informovala, že Spojené státy jsou připraveny podniknout preventivní úder konvenčními zbraněmi proti KLDR v případě, že získají důkazy o přípravách KLDR podniknout další jaderný výbuch.

Severokorejci slaví narození Kim Ir-sena

Foto: Damir Sagolj, Reuters

Severokorejská armáda následně pohrozila, že nemilosrdně zpustoší USA, pokud se Washington rozhodne na KLDR zaútočit. [celá zpráva]

Před tribunou, na níž Kim Čong-un v tmavém obleku s úsměvem hovořil se svými poradci, v sobotu defilovaly tisíce vojáků, kteří na přehlídku čekali několik hodin v přistavených autobusech. Za nimi jely tanky, odpalovací raketové systémy a další vojenská technika. Ve 105 formacích nad náměstím přelétávala letadla.

Severokorejci slaví výročí narození Kim Ir-sena. Na snímku vojenská přehlídka v Pchjongjangu

Foto: Damir Sagolj, Reuters

Situace v KLDR znepokojuje také Čínu. Její ministr zahraničí Wang I v telefonickém rozhovoru s ruským protějškem Sergejem Lavrovem řekl, že Peking si přeje spolupracovat s Moskvou při uvolnění situace.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje vojenskou přehlídku v Pchjongjangu

Foto: Damir Sagolj, Reuters

„Chceme, aby se strany vrátily k jednacímu stolu,” řekl. Rusko vyzvalo všechny strany ke zdrženlivosti a k tomu, aby se vyhnuly jakékoli provokaci. Čínský deník Global Times důrazně vyzval Pchjongjang, „aby se tentokrát nedopustil žádného omylu”.

Anketa
Obáváte se vojenského střetu mezi USA a KLDR?
Ano
73.3 %
Ne
26.7 %
Celkem hlasovalo 2056 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků