Hlavní obsah
Protesty v Maďarsku Foto: Bernadett Szabo, Reuters

V Budapešti demonstrovaly tisíce Maďarů proti Orbánově vládě

Až 5000 lidí v Budapešti demonstrovalo proti údajné snaze premiéra Viktora Orbána omezovat demokracii a lidská práva. Ironickými slogany dávali protestující najevo svůj nesouhlas s proruskou a protiunijní politikou Orbánovy vlády.

Protesty v Maďarsku Foto: Bernadett Szabo, Reuters
V Budapešti demonstrovaly tisíce Maďarů proti Orbánově vládě

Tisíce Maďarů už v uplynulých dnech v centru Budapešti protestovaly proti potlačovaní svobody myšlení a vzdělávání. Popudem k manifestacím byly nedávné kroky maďarské vlády, zejména sporný zákon o vysokých školách, jehož nové znění předminulý týden schválil maďarský parlament a v pondělí podepsal prezident János Áder.

Novela je podle kritiků namířená proti Středoevropské univerzitě (CEU), již v roce 1991 založil americký miliardář maďarského původu George Soros, kritik Orbánovy vlády. Obsahuje některé nové požadavky, například povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu.

Účastníci dnešní demonstrace měli podle agentury Reuters v rukou transparenty se silně ironickými slogany jako „Nepotřebujeme volby”. Lidé skandovali „Pryč se svobodou tisku” nebo „Nepotřebujeme Brusel”, což doprovázeli smíchem. Protestní akci zorganizovala recesistická Strana dvouocasého psa, která loni vyzývala voliče ke kreslení penisů na hlasovací lístky v referendu o migračních kvótách.

Nevládní organizace založené Sorosem ostře kritizují například maďarskou protiimigrační politiku. Maďarská vláda zase předložila návrh zákona, který by po takových organizacích vyžadoval zveřejňování údajů o jejich financování ze zahraničí, což podle kritiků připomíná obdobnou ruskou normu. Orbánova pravicová strana Fidesz však přes nejrůznější kontroverzní kroky vlády rok před volbami jasně vede v průzkumech veřejného mínění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků