Hlavní obsah
Foto: Issei Kato , Reuters

Teplota v tomto století stoupne o čtyři stupně, závazky politiků nestačí

Přes závazky politiků snížit emise kysličníku uhličitého, stoupne v tomto století průměrná teplota na Zemi o čtyři stupně. Stojí to ve zprávě OSN, která byla zveřejněna v úterý. Zpráva Programu pro životní prostředí OSN (UNEP) ale uvádí, že při větší snaze politiků by bylo možné dosáhnout menších hodnot oteplování.

Foto: Issei Kato , Reuters
Teplota v tomto století stoupne o čtyři stupně, závazky politiků nestačí

Podle zprávy zveřejněné krátce před klimatickým summitem v mexickém Cancúnu je značný rozdíl mezi tím, co vědci považují za nutné udělat, aby se oteplování zbrzdilo, a mezi tím, k čemu se vlády zavázaly.

V neděli klimatologové zveřejnili varovná data ukazující, že recese omezila emise z fosilních paliv jen o 1,3 procenta a s oživením ekonomiky opět porostou.

Zpráva UNEP uvedla, že pokud by vlády splnily vše, k čemu se zavázaly, tak by do konce XXI. věku stoupla teplota o 2,5 až pět stupňů ve srovnání s dobami před nástupem průmyslové revoluce. V současné době je průměrná teplota vyšší o 0,7 stupně ve srovnání s předindustriální dobou.

Politici přitom chtějí menší růst, i když se nedohodli, zda se má do dosáhnout zvýšení nanejvýš o 1,5 stupně nebo o dva stupně ve srovnání s preindustriálními časy, přičemž jen málo vlád požaduje růst do jednoho stupně.

Pokud by se vzalo za cíl dosáhnout růstu jen o 1,5 stupně, bylo by nutné nejen to, aby emise rychle a značně poklesly, ale bylo by nutné zavést v druhé polovině století procesy, které by odstraňovaly kysličník uhelnatý a další skleníkové plyny z ovzduší.

Samozřejmě zatím není jasné, jak bude klimatický systém reagovat na další emise. Záleží také na tom, co vlády udělají do roku 2020.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků