Hlavní obsah
Alexandr Lukašenko Foto: Vasily Fedosenko, Reuters

Tady snad nikdo neuklízí! Naštvaný Lukašenko ve špinavém kravíně vyhazoval hodnostáře

Běloruský prezident Alexander Lukašenko sesadil před televizním kamerami tři hodnostáře, včetně oblastního gubernátora, za chov krav ve špatných podmínkách na místní mléčné farmě. Uvedla to ve středu agentura AP.

Alexandr Lukašenko Foto: Vasily Fedosenko, Reuters
Tady snad nikdo neuklízí! Naštvaný Lukašenko ve špinavém kravíně vyhazoval hodnostáře

Záběry odvysílané ve státní televizi z úterní návštěvy ukázaly rozhořčeného Lukašenka, jak tvrdě kritizuje manažery a gubernátora. Lukašenko byl před vstupem do politiky ředitelem zemědělského družstva.

"Kdybych já byl tvůj šéf, tak by to byl tvůj poslední den v práci," obořil se šéf státu na zaměstnance farmy v Mahiljovské oblasti, kde podle Lukašenka krávy, pokryté hnojem a bahnem, "sotva žily".

"Tady snad nikdo nikdy neuklízí (...) Myslíš, že je to v pořádku? Jsi nemocný?" ptal se šéf státu, zatímco funkcionáři v pozoru přihlíželi. Jeden z kravínů označil prezident za "Osvětim", v narážce na nacistický vyhlazovací tábor. "Nechápeš, že je to Osvětim? A vy ho uděláte ředitelem holdingu! Tady měl stát celý den člověk a čistit. Podívej na tu krávu! Je celá pos...!," rozlítil se běloruský prezident.

Lukašenko, který vládne postsovětské republice už skoro čtvrt století, se rád předvádí při kopání brambor či při žních s kosou v ruce. Loni v srpnu po obdobné návštěvě venkova odvolal několik ministrů včetně premiéra, kterým vyčítal, že se v práci nepřetrhnou.

Zaměstnanci farmy nezávislému serveru Tut.by řekli, že sice byli před prezidentovou návštěvou varováni dva dny předem, rozhodli se však, že budou pracovat normálně, a ne "dělat představení". Dopadlo to ale trapně, protože v televizi ukázali jen zápory a nic dobrého, přestože svůj mléčný závod Sliži pokládají "za jeden z nejčistších v okrese".

Navíc prezident měl navštívit jen nejnovější z šesti kravínů, kde se vše blýskalo, ale poté zašel i do druhého a "za jednu špinavou krávu nás všechny pošpinil". Zaměstnanci se ale domnívají, že prezidentova návštěva více ovlivnila osudy hodnostářů než chod podniku, kde se nic nezměnilo.

Návštěva farmy byla podle státní agentury Belta "poslední kapkou" pro prezidentova kádrová rozhodnutí; Mahiljevská oblast byla loni v hospodářském růstu na posledním místě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků