Hlavní obsah
Čůrám na vaše bomby, píše se v textu u obrázky symbolu Bruselu – Čůrajícícho chlapečka. Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Symbolem odporu proti terorismu je v Bruselu Čůrající chlapeček

Stejně jako po útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo loni v lednu a pařížských teroristických útocích z 13. listopadu zaplavily i po úterních atentátech v Bruselu sociální sítě karikatury, pomocí nichž se lidé snaží proti teroru bojovat humorem. Ústřední postavou kreseb je přitom Čůrající chlapeček (Manneken Pis).

Čůrám na vaše bomby, píše se v textu u obrázky symbolu Bruselu – Čůrajícícho chlapečka. Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Symbolem odporu proti terorismu je v Bruselu Čůrající chlapeček

Symbol belgické metropole na obrázcích močí zezadu na nohu ozbrojeného teroristy či na zapálenou bombu, kterou nese islamista. „Chtít čůrat v klidu, chci toho příliš?” ptá se chlapeček na karikatuře Joanna Sfara.

„Tady! Dárek z Belgie!” říká Manneken Pis se vztyčeným prostředníkem na obrázku francouzského kreslíře Nawaka.

Karikaturista francouzského deníku Le Monde Plantu zareagoval na útoky v Bruselu obrázkem vyjadřujícím solidaritu Francie se sousední Belgií. Modro-bílo-červená figurka na něm objímá postavičku v belgických národních barvách černé, zlaté a červené. Pod nimi jsou data 13. listopadu a 22. března, která odkazují vedle úterního útoku v Bruselu také na ten loňský z Paříže.

Alžírský kreslíř Alí Dilím připomněl svou karikaturou fakt, že útoky v Belgii nejsou zdaleka první, při nichž islamisté v poslední době zabili desítky lidí. Muž s tabulkou s nápisem Je suis Bruxelles (Já jsem Brusel) se na ní ptá, zda je pro něj mezi lidmi s tabulkami připomínajícími útoky v Paříži, Mali, Tunisku či Libanonu ještě trochu místa.

Slogan Je suis ... se objevil poprvé ve spojení Je suis Charlie po útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo loni v lednu a stal se symbolem mezinárodní solidarity s oběťmi terorismu.

Eiffelova věž nasvícená v černé, žluté a červené

Foto: Philippe Wojazer, Reuters

Je suis Bruxelles se i tentokrát na sociálních sítích objevil. Smutek nad oběťmi teroristických útoků vyjadřovaly celý den na Twitteru také postavy ze slavných belgických komiksů včetně asi nejznámějšího Tintina.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků