Hlavní obsah
V bohumínském aquacentru najdete 45metrový tobogán. Foto: Jiří Rozsypal

Sonda z Marsu stále mlčí

Vědci stále marně čekají na zachycení signálu z modulu Beagle-2, který měl v noci na čtvrtek dosednout na planetu Mars. Ani čtvrtý a následně pátý pokus se v sobotu nezdařil, jak oznámila Evropská vesmírná agentura (ESA), která modul a jeho mateřskou loď Mars Exporess k planetě vyslala.

V bohumínském aquacentru najdete 45metrový tobogán. Foto: Jiří Rozsypal
Sonda z Marsu stále mlčí

"Budeme pokračovat ve zkouškách a čekat na spojení s Beagle- 2, dokud nebude schopna zahájit hledání (signálu mateřská loď) Mars Express, což se nestane před 4. lednem," řekl profesor Colin Pillinger z ESA.

.: Profesor Colin Pillinger, hlavní vědec mise Beagle 2. REUTERS/Russell Boyce

Podle Pillingera bude mít družice Mars Odyssey ještě další možnosti, aby signál z modulu případně zachytila. Beagle-2 přepne na automatický vysílací režim, který bude vysílat impulzy v průběhu marťanského dne nepřetržitě všem, kdo by je mohli zachytit. Největší šance by měla mít podle vědců právě jeho mateřská loď. Ta ve čtvrtek vstoupila na oběžnou dráhu kolem Marsu.

V následujících dnech musejí odborníci pozměnit její orbitu z výrazně eliptické dráhy kolem rovníku na nižší polární, která by měla umožnit kontakt s modulem.

Beagle-2 měl na Marsu přistát ve čtvrtek, dosud však není známo, zda se přistání zdařilo. Úkolem modulu je zjistit, zda na planetě existuje život.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků