Hlavní obsah

Slovenská prokuratura chce zákazat ultranacionální stranu

Slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka v pondělí požádal nejvyšší soud, aby zakázal ultranacionalistickou Slovenskou pospolitost - Národní stranu (SP). Proti jejím pochodům v Modre a v Přešově o víkednu opakovaně zasáhla policie. Zadržela i vedoucího strany Mariána Kotlebu. Záhy ho propustila, ale dvě členky organizace, jež rozdávaly kolemjdoucím letáky, jsou stíhány kvůli propagaci nezákonné ideologie.

Slovenská prokuratura chce zákazat ultranacionální stranu

"Důvodem je skutečnost, že (SP) svými stanovami, programem a činností na území Slovenské republiky porušuje Ústavu Slovenské republiky, zákony, ale i mezinárodní smlouvy," sdělila mluvčí prokuratury Jana Tökölyová, která ovšem stranu nestíhá kvůli víkendovým střetům, o zákaz SP požádalo již v létě občanské sdružení Lidé proti rasismu.

Strana, jejíž členové pochodují slovenskými městy v tmavých stejnokrojích, se hlásí k myšlenkám prezidenta válečného státu Jozefa Tisa a státním svátkem chce vyhlásit 14. březen - výročí vzniku válečného Slovenského státu.

Strana hodlá prosadit rovněž založení polovojenských jednotek Národní stráž. Chce zrušit demokracii a chce nastolit "stavovský stát". Ve svém programu tvrdí, že úhlavními nepřáteli jsou liberálové, sionisté a svobodní zednáři. Homosexualitu strana považuje za "úchylku". Žádá jednostranné zavedení vízové povinnosti pro občany Izraele, USA a Maďarska a vystoupení Slovenska ze "zhoubných organizací", jako jsou Evropská unie a NATO. OSN považuje za "spolek parazitů".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků