Hlavní obsah

Slovenská obec chce peníze za utajovanou jadernou havárii

Za škody způsobené utajovanou havárií v jaderné elektrárně (JE) A1 Jaslovské Bohunice v roce 1977 žádá obec od Slovenských elektráren odškodné 2 miliardy Sk. Starosta Peter Ryška podle deníku SME tvrdí, že obec se už 15 let bezvýsledně snaží důsledky havárie omezovat.

Slovenská obec chce peníze za utajovanou jadernou havárii

Podle sedmidílné mezinárodní stupnice INES byla radiační havárie v roce 1977 dodatečně zařazena do čtvrtého stupně. Černobyl dosáhl sedmého stupně.

Podle starosty ceny místních pozemků a staveb jsou po havárii nízké, stát nepodporuje zdejší cestovní ruch a negativní dopad pociťují i místní zemědělci.

"Kdyby byl na výrobku nápis, že je z Jaslovských Bohunicí, lidé by ho moc nekupovali. Nikde v kulturním světě se nemůže stát, že by nebyla náhrada škody tam, kde se stala jaderná havárie," říká starosta.

Záznamy mlčí

V kronice obce se o havárii prakticky nepíše. "Atomová elektrárna A1 je už v provozu, ale vedení elektrárny nemůže být spokojeno, protože se zjistilo, že je velmi poruchová. Vložily se do ní těžké milióny a dnes nesplňuje určené parametry," praví zápis z roku 1977.

Až o rok později je v kronice zmínka, že JE "byla pro poruchu uzavřena".

Kniha 40 let atomových elektráren na Slovensku uvádí: "První vážnější poruchou bylo 5. ledna 1976 vystřelení palivového kompletu z jednoho kanálu reaktoru při výměně paliva za provozu. Druhá porucha se stala při výměně paliva 22. února 1977. Při nehodě se poškodily některé technologické prvky a prototypové zařízení přestalo být způsobilé pro další provoz."

Závazek k Unii

SR se Unii zavázala, že JE Jaslovské Bohunice V1 a V2 v letech 2006-8 odstaví. A1, jejíž stavba byla zahájena v roce 1958 a která elektřinu začala dodávat v roce 1972, byla postupně odstavena už po roce 1977.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků