Hlavní obsah

Redford varuje před okleštěním svobody slova v USA

Robert Redford, legendární americká hvězda stříbrného plátna, vyzval nezávislé filmové tvůrce, aby přispěli k ochraně svobody vyjadřování. Ta se podle něj začíná v USA omezovat v souvislosti s bojem proti terorismu a přípravou na válku s Irákem.

Redford varuje před okleštěním svobody slova v USA

"Současný politický trend se snaží dát moc do rukou menšiny ve prospěch menšiny a vidím hrozbu, že bude omezena řada věcí, že budou omezena ústavní práva," řekl Redford novinářům na filmovém festivalu Sundance v západoamerickém městě Park City. "Svoboda vyjadřování je naší nejcennější ctností. Nezávislé filmy mohou mít velký vliv na chování vlády, na druh informací, které pustí na veřejnost, na její postoj ke svobodě vyjadřování," usoudil.

Redford začínajícím a na Hollywoodu nezávislým režisérům na festivalu, který sám založil v roce 1981, vysvětlil, že výhodou nezávislých filmů je nejen to, že se nepodřizují obchodní logice, ale také to, že mohou vyjadřovat různé názory.

Redfordovo prohlášení přišlo v době, kdy jsou Spojenými státy v rámci boje proti terorismu vězněny stovky osob, aniž by přitom byly řádně obviněny a souzeny, poznamenala agentura AFP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků