Hlavní obsah
Protest proti blokování Telegramu v Moskvě Foto: Tatyana Makeyeva, Reuters

Proti blokování Telegramu demonstrovaly tisíce Moskvanů

Několik tisíc Moskvanů v pondělí v centru ruského hlavního města protestovalo proti omezování svobody internetu a proti rozhodnutí úřadů blokovat šifrovanou komunikační službu Telegram. Akce, povolená moskevskou radnicí, se obešla bez policejního zásahu, přestože počet účastníků převyšoval povolené množství. Na demonstraci se dostavil vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj.

Protest proti blokování Telegramu v Moskvě Foto: Tatyana Makeyeva, Reuters
Proti blokování Telegramu demonstrovaly tisíce Moskvanů

Podle policejní zprávy na protestní mítink přišlo 7500 lidí, neoficiální informace hovoří až o 11 tisíc. Moskevská radnice akci povolila s tím, že se jí smí zúčastnit nejvýš 5000 lidí. Účastníci nesli transparenty s nápisy žádajícími konec úředních zásahů do internetového provozu a zrušení cenzurního dozorového orgánu Roskomnadzor.

K demonstrantům promluvil protikorupční aktivista Navalnyj, který sám na sobotu svolal do Moskvy demonstraci proti chystané inauguraci staronového prezidenta Vladimira Putina. Úřady tuto akci nepovolily. Účast na pondělním protestu údajně policie Navalnému umožnila výměnou za slib, že sobotní protestní mítink nebude dál na sociálních sítích propagovat.

Protest proti blokování Telegramu v Moskvě, přišel i opoziční lídr Alexej Navalnyj

Foto: Tatyana Makeyeva, Reuters

K účasti na dnešní demonstraci vyzval Moskvany tvůrce a majitel Telegramu Pavel Durov: „Budoucnost ruského internetu se nachází ve vašich rukou. Někdo může tvrdit, že demonstrace nic nezmění. Ale není tomu tak. Rusko je na rozcestí, cenzura v plném rozsahu ještě nebyla zavedena. Budeme-li nečinní, Rusko ztratí Telegram i další servery. Vaše aktivní účast může změnit běh dějin,” dodal.

„Pokud používáte Telegram, podporujete svobodu slova a svobodný internet, přijďte na mítink,” vyzvali organizátoři demonstrace. Postup ruských úřadů podle nich porušuje ústavu a základní lidská práva.

Příčinou dramatického konfliktu je rozhodnutí Durova nepředat státu navzdory soudnímu příkazu šifrovací klíč umožňující proniknout do zakódované komunikace uživatelů. Telegram, který má na 200 milionů uživatelů, má být podle soudního rozhodnutí v Rusku nedostupný, dokud požadavky úřadů na rozšifrování zpráv uživatelů nesplní. Durov ale takové požadavky odmítá jako protiústavní. Úřady naopak argumentují tím, že se podle nich přes Telegram domlouvají teroristé chystající útoky v Rusku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků