Hlavní obsah
Vyšetřovatelé u trosek letadla v Etiopii Foto: Reuters

Pro rodiny obětí nehod Boeingů 737 MAX vyčlení firma přes dvě miliardy

Americký výrobce letecké techniky Boeing vyčlení 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) na pomoc rodinám obětí nehod jeho strojů 737 MAX v Indonésii a Etiopii. Ve středu to podle agentury Reuters oznámila společnost Boeing s tím, že částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím s 346 mrtvými čelí.

Vyšetřovatelé u trosek letadla v Etiopii Foto: Reuters
Pro rodiny obětí nehod Boeingů 737 MAX vyčlení firma přes dvě miliardy

„Tyto peníze podpoří vzdělání, budou sloužit k ulehčení útrap a životních nákladů dotčených rodin,” uvedl Boeing. Peníze poslouží i ke komunitním programům a ekonomickému rozvoji postižených.

„Boeing bude v řešení těchto potřeb partnerem místních samospráv a neziskových organizací,” dodala společnost.

Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines se 10. března zřítil krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeby. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo nepřežil. Stejný stroj měl nehodu loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

V reakci na nehodu v Etiopii byla v březnu všechna letadla 737 MAX, která jsou nejprodávanějším modelem Boeingu, odstavena po celém světě z provozu. Federální úřad pro leteckou dopravu v USA (FAA) následně vytkl výrobci, že déle než rok neinformoval úřady o vadách svého stabilizačního programu v letounech MAX.

Rovněž piloti vyslovili rozhořčení nad tím, že je společnost neinformovala o stabilizačním softwaru, který byl v pozadí havárií v Indonésii a Etiopii a který nyní prochází úpravou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků