Hlavní obsah
Prvňáčci na ZŠ a MŠ MUDr. Emílie Lukášové v Ostravě - Hrabůvce.1.9.2015 Foto: Josef Zajíc

Předčasné volby v Polsku může zastavit jen prezident

Polští poslanci ani napodruhé nevybrali nového předsedu vlády. Termín pro podání kandidatury přitom vypršel v pátek v 9 hodin ráno. Premiéra tak bude nyní opět vybírat prezident Aleksander Kwašniewski. Nebude-li jeho kandidát úspěšný, čekají na zemi předčasné volby. Informovalo o tom Polskie radio.

Prvňáčci na ZŠ a MŠ MUDr. Emílie Lukášové v Ostravě - Hrabůvce.1.9.2015 Foto: Josef Zajíc
Předčasné volby v Polsku může zastavit jen prezident

Všeobecně se očekává, že prezident znovu navrhne Marka Belku. Ten přitom před dvěma týdny důvěru parlamentu nezískal. [celá zpráva]

Pokud Belka neuspěje ani teď, čekají zemi předčasné volby.

"Věc je uzavřena, přecházíme do prezidentské varianty, která je poslední," řekl dnes novinářům maršálek Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Jósef Oleksy. Zároveň věc oznámil Kwašniewskému.

Podle ústavy mohla navrhnout kandidáta na premiéra skupina nejméně 46 poslanců. Jelikož se tak nestalo, má nyní 14 dní na předložení svého, už ale posledního, návrhu prezident.

Během dalších dvou týdnů musí jím jmenovaná vláda požádat o důvěru Sejm. Nepodaří-li se novému kabinetu uspět, předčasné volby by mohly proběhnout v lednu 2005 - tj. zhruba o osm měsíců dříve, než byl vypsán řádný termín.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků