Hlavní obsah
Napadení zdravé tkáně virem HIV Foto: Profimedia.cz

Před 30 lety, 5. června 1981, publikoval americký lékař Michael Gottlieb v časopise Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v Atlantě článek s názvem Pneumocystová pneumonie - Los Angeles. V něm se poprvé popisovalo dosud neznámé smrtelné onemocnění, které se projevilo vzácnou formou zápalu plic u pěti amerických homosexuálů.

Napadení zdravé tkáně virem HIV Foto: Profimedia.cz
Před 30 lety se objevil AIDS

O rok později získala choroba přenášená pohlavním stykem, nakaženou krví nebo z matky na plod označení syndrom získaného selhání imunity neboli AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome). V dalším roce izolovali francouzští vědci Luc Montagnier, Françoise Barréová-Sinoussiová a Jean-Claude Chermann virus způsobující AIDS, označený později jako HIV (virus lidské imunodeficience).

Počet nakažených virem HIV či nemocných AIDS rychle stoupal: v roce 1991 překročil deset miliónů, loňské statistiky již uváděly přes 33 miliónů nakažených. Velké procento z nich jsou obyvatelé subsaharské Afriky. V ČR bylo ke konci loňského roku evidováno 1493 HIV pozitivních.

Celkem na tuto zatím nevyléčitelnou nemoc a nemoci s ní spojené zemřelo na 30 miliónů lidí. Díky stále účinnějším antivirotikům se daří prodloužit život nakažených osob. Pro velký počet nakažených zvláště ve třetím světě ale zůstávají potřebné léky stále nedostupné.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků