Hlavní obsah
Letadlo hasí požár na Vesuvu. Foto: Cesare Abbate, ČTK/AP

Požáry sužují Portugalsko i Itálii. Pod Vesuvem oheň zabil milióny chovných včel

Už více než 2300 hasičů a 700 vozidel bojuje s plameny v centrálním Portugalsku, které letos zažívá nezvykle dlouhé období lesních požárů. Podobně je na tom Itálie, kde požáry zasáhly zejména jižní regiony, píše agentura AP. Italská agentura ANSA ve středu informovala o tom, že požár pod Vesuvem zabil 50 miliónů chovných včel.

Letadlo hasí požár na Vesuvu. Foto: Cesare Abbate, ČTK/AP
Požáry sužují Portugalsko i Itálii. Pod Vesuvem oheň zabil milióny chovných včel

Italské záchranné složky uvedly, že ve středu reagovaly na 26 žádostí o letecký zásah v provinciích Lazio, Kalábrie, Apulie, Sardinie a Sicílie. Požáry na Apeninském poloostrově řádí již několik týdnů, podpořené jedním z nejhorších suchých období posledních 60 let. Podle místních úřadů však většinu z nich založili lidé.

Hoří i v Římě

Hasiči ve středu stále bojovali také s požárem v Římě. V pondělí v jihozápadní části metropole začaly hořet křoviny a odpadky a nad městem se ve středu stále vznášel pravděpodobně toxický mrak kouře. Plameny v Římě zachvátily také městský park Castelfusano.

„Situace je vážná, už osm dní se snažíme situaci držet pod kontrolou," řekla agentuře ANSA starostka Říma Virginia Raggiová.

Vývoj z posledních týdnů představuje katastrofu pro italské zemědělství. Farmářská asociace Coldiretti odhadla zatím škody v rostlinné i živočišné výrobě na dvě miliardy eur. Podle asociace se sucho odrazí mimo jiné na poklesu produkce mléka, vína, oliv či parmezánu.

Požár u Vesuvu pak zabil 50 miliónů včel v chovech a pětinu zbývajících připravil o orientační smysl, což pro včely znamená jistou smrt.

Nejméně deset italských regionů připravuje žádost, aby vláda v jejich oblasti vyhlásila kvůli suchu kalamitní stav. Biskupové na Sardinii vyzývají obyvatele, aby „bděli a modlili se“, s cílem zabránit vzniku požárů. Obydlené oblasti ve středu v Itálii oheň neohrozil, například na Sardinii však utrpěl popáleniny pastýř, který se z plamenů snažil vyvést své stádo ovcí.

Dlouhá „ohnivá“ sezóna v Portugalsku

Nad dvě tisícovky se pak vyhoupl počet hasičů, kteří bojují s 13 velkými požáry v Portugalsku. Tam je nejhůře zasažena centrální část asi 200 kilometrů severovýchodně od Lisabonu. Několik osad muselo být evakuováno a uzavřena byla část dálnice A23.

Požár u Macaa ve středním Portugalsku

Foto: Armando Franca, ČTK/AP

Potlačení požárů komplikuje silný vítr a neprostupná oblaka kouře, která znemožňují zapojení hasičských letadel. V zemi tak pokračuje mimořádně dlouhá sezóna požárů. Ta obvykle přichází po 1. červenci, letos ji však extrémní sucha přinesla dříve. Během několikadenního lesního požáru na konci června zde oheň zabil 64 osob a dalších 135 zranil. Zničeno tehdy bylo zhruba 26 tisíc hektarů území.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků