Hlavní obsah

Povodně trápí také Polsko a Německo

Povodně ve středu značně zasáhly i země sousedící s Českou republiku, zvýšené hladiny řekl jsou v Německu i Polsku. V Pasově už museli vystěhovat obyvatele centra a spodní nábřeží v Drážďanech je celé pod vodou. Hladiny řek přitom ve středu odpoledne dále stoupaly.

Povodně trápí také Polsko a Německo

V Pasově prudce stoupla hladina Dunaje a muselo už být evakuováno několik desítek obyvatel starého města, když se voda dostala do domů na nábřeží. Zavřeny byly některé ulice a také parkoviště. Hladina Dunaje byla dvakrát vyšší než normálně a dosáhla 8,9 metru. To je pouhých šedesát centimetrů pod historickým rekordem. K růstu hladiny přispívá déšť i rychle odtávající sníh v Alpách.

V Drážďanech byl už vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, když hladina Labe dosáhla výšky šesti metrů. Podzemní garáže už byly uzavřeny. Hladina Labe v Drážďanech přitom dále stoupala. Podle saské povodňové centrály bude kulminovat v pátek ve výši 7,5 metru, což je o dva metry nad normálem, osmimetrová hranice by ale neměla být překročena, natož rekordních 9,4 metru.

Na nebezpečí povodně se připravují v Magdeburku, kam by měla velká voda dorazit v pátek.

V Polsku jsou zaplavená pole

Povodňové nebezpečí trvá už od pondělí v severozápadním Polsku. V Krzyzanovicích byly hladina Odry 145 centimetrů nad normálem. Voda v oblasti zaplavila stovky sklepů i řadu silnic. Zaplaveno bylo také přes 620 hektarů polí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků