Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Policisté provedli v Německu a Česku rozsáhlý zátah proti fingování sňatků

V Německu a v České republice policie provedla rozsáhlý zátah proti organizovanému zprostředkováváni sňatků naoko. V Německu zhruba 850 policistů a celníků od rána prohledalo téměř stovku objektů v sedmi spolkových zemích, informovala ve středu agentura DPA.

Ilustrační foto Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Policisté provedli v Německu a Česku rozsáhlý zátah proti fingování sňatků

Policie, která pátrala po důkazech o organizovaném zprostředkovávání fingovaných sňatků, vede souběžně dvě různá vyšetřování. Při raziích bylo zadrženo několik důvodně podezřelých osob, řekla mluvčí státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem. Těžištěm vyšetřování fingovaných sňatků a práce načerno je spolková země Hesensko.

Podle frankfurtského státního zastupitelství dopomáhali dnes zadržení podezřelí od konce roku 2015 svým "zákazníkům" k fingovaným sňatkům s ženami ze zemí Evropské unie. Většina těchto mužů pocházela z Kosova. Někteří z nich byli ochotni zaplatit pěticiferné sumy v eurech za sňatek s ženami z Česka, Rumunska nebo Bulharska. Státní zastupitelství předpokládá, že takto byly uzavřeny stovky sňatků naoko.

Někteří obvinění kromě toho jakožto zástupci stavebních firem zajišťovali práci načerno a pracovníkům a výdaje na jim vyplácené mzdy vykazovali s pomocí falešných faktur od "servisních firem". Krátili tak daně z příjmu a z obratu. Kromě toho se státní zastupitelství domnívá, že na sociálním pojištění neodvedli zhruba šest milionů eur (více než 152 milionů korun).

Organizování sňatků naoko je předmětem vyšetřování údajné skupiny převáděčů ve Frankfurtu nad Odrou na východě Německa. "Dosud jsme nikoho nezadrželi," řekl k tomuto případu mluvčí spolkové policie.

Zhruba stovka policistů se během středy podílela na prohledání 12 bytů a komerčních prostor v Berlíně a ve spolkových zemích Braniborsko, Sasko-Anhaltsko a Hesensko.

Vyšetřování s těžištěm na východě Německa se zaměřuje na německo-vietnamský gang, který za peníze údajně zprostředkovával fingované sňatky vietnamským mužům. Právo na pobyt v Německu si chtěli zajistit sňatky s Němkami, které za to dostaly od 5000 do 7000 eur (127 až 178 tisíc Kč). Sňatky byly podle DPA uzavírány v Dánsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků