Hlavní obsah

Počet Čechů zadržovaných v zahraničí roste

Počet Čechů zadržovaných nebo vězněných v zahraničí v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 2005 to bylo 869 lidí, o rok později 999 a loni už 1093 Čechů. Vyplývá to z informací ministerstva zahraničí. Letos zatím poskytlo údaje pouze za letní turistickou sezonu - během ní bylo za hranicemi zadrženo nebo uvězněno minimálně 206 Čechů.

Počet Čechů zadržovaných v zahraničí roste

Nejčastějšími trestnými činy nebo přestupky Čechů v zahraničí jsou krádeže, vloupání, násilná trestná činnost nebo porušení pobytového režimu. Nejvíce případů mají na starost konzulové z českých ambasád v Německu, Rakousku, Polsku, Slovensku, Francii a USA. Jedná se totiž o země, do nichž míří hodně Čechů, sdělilo ministerstvo.

Počet Čechů zadržených ve světě
20071093
2006
999
2005
869

Statistiky se netýkají jen turistů, ale jsou v nich zahrnuty i lidé, kteří jsou v zahraničí dlouhodobě. "Případy omezení svobody občanů České republiky někdy řeší příslušné zahraniční orgány a čeští občané bez asistence zastupitelského úřadu," uvedlo. Mezinárodní smlouvy umožňují hlásit zadržení českým úřadům většinou jen v případě, kdy s tím dotyčný člověk souhlasí, či o to žádá.

Soud čeká dva entomology v Indii

Aktuálně například v Indii řeší soud případ dvou entomologů. Není vyloučeno, že v pátek padne rozsudek. Jednapadesátiletého Petra Šváchu z Entomologického ústavu Akademie věd a dvaapadesátiletého Emila Kučeru zadržely indické úřady 22. června poblíž parku Singalia, asi 90 kilometrů od severoindického Dárdžilingu.

Češi u sebe údajně měli přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů, neměli však oficiální povolení pro jejich sběr. Podle indických úřadů dvojice sbírala hmyz pro komerční účely a ničila biotop rezervace. Češi obvinění odmítají a tvrdí, že do parku Singalia vůbec nevstoupili.

.: Jeden z dvojice zadržovaných českých entomologů, Petr Švácha


Občas se objevují také zprávy o českých pašerácích drog, množí se například případy v jihoamerických zemích. Kvůli drogovým deliktům bylo ve světě předloni zatčeno 45 Čechů, loni pak 32 a letos zatím 25.

Pohřešovaných ubylo

Čeští konzulové v zahraničí pomáhají lidem v nouzi. Vedle kriminálních činů, přestupků a podezření na ně se jedná například o nehody, ztráty dokumentů, přepadení, zdravotní problémy a v neposlední řadě také úmrtí. Nejvíce konzulárních případů zaznamenává česká diplomacie v Chorvatsku, Slovensku, v Bulharsku, Francii, Německu, Rakousku a Itálii.

Ministerstvo zahraničí také eviduje Čechy, kteří se při svých cestách ztratí. V roce 2006 zaznamenalo 35 pohřešovaných, loni to bylo 19 případů a letos jsou to zatím čtyři. Česká diplomacie uvádí, že dodnes se nepodařilo najít tři ztracené studenty v Albánii, kteří zmizeli v roce 2001. Nerozluštěno zůstalo také zmizení Češky, která se ve stejném roce ztratila v Ekvádoru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků